car 2Zakup samochodu zwłaszcza nowego nie należy do najtańszych wydatków. Wielu z nas kupno auta lub jego wymianę na lepszy model planuje w dużym wyprzedzeniem. Potrzebne są na to własne oszczędności lub zdolność kredytowa pozwalająca uzupełnić brakującą kwotę kredytem. Nie musi być to jednak zwykły kredyt gotówkowy na zakup pojazdu możemy ubiegać się o skonstruowany specjalnie pod ten cel kredyt samochodowy.

Na jakie plusy oraz przeciwności możemy zostać narażeni decydując się na tego rodzaju kredyt?

Kredyt samochodowy jak sama nazwa wskazuje jest gotówką pożyczaną na konkretny cel: zakup środka transportu. Kredytem samochodowym możemy sfinansować 100% wartości auta. A więc posiadanie własnych środków jest niekonieczne. To pierwszy plus, który zwalnia nas z problemu szukania gotówki na przykładowy wkład własny. Kwota, która zostanie przyznana przez bank zostaje bezpośrednio przelana na rachunek sprzedawcy. Czasami zdarza się, że bank w swojej ofercie proponuje dodatkową gotówkę w wysokości 10% ceny pojazdu, którą możemy wydać na to co zechcemy jednak pełna dowolność w zagospodarowaniu przyznanej gotówki jaka ma miejsce w przypadku kredytu gotówkowego jest niemożliwa. Drugim atutem kredytu na samochód jest jego obniżone oprocentowanie w stosunku do zwykłej pożyczki gotówkowej. Ponieważ docelowo dokonujemy cesji samochodu zakupionego na kredyt na instytucję pożyczająca nam na niego środki – bank posiada zabezpieczenie w postaci pojazdu – obniża oprocentowanie kredytu samochodowego o kilka procent. Przekłada się to na bezpośredni koszt kredytu a co za tym idzie tańszą ratę. Trzecią dobrą stroną kredytu samochodowego jest jego długi okres spłaty, który pozwala nam dopasować wysokość rat do naszych możliwości finansowych. Kredyt samochodowy może zostać rozłożony na 10 a nawet 12 lat co uchroni nas przed zbyt wygórowaną kwotą raty a w przypadku posiadania przez nas nadwyżki wolnych środków spokojnie możemy dokonać wcześniejszej jego spłaty bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych konsekwencji.

Decydując się na kredyt samochodowy możemy spotkać się z niewielkimi problemami. Z reguły należą do nich wymogi, w których instytucja finansująca kredyt zabezpiecza się na wypadek naszych ewentualnych zaległości w spłacie rat kredytowych. Najczęściej spotykaną formą zabezpieczenia jest cesja z polisy AC, która jest obligatoryjna. Dodatkowo bank wymaga oddania do depozytu karty pojazdu,  dokonania przewłaszczenia auta oraz zastawu rejestrowego. Powyższe operacje nie stanowią problemu do momentu sprzedaży zakupionego na kredyt pojazdu. Teoretycznie to my jesteśmy jego właścicielem lecz kiedy zdecydujemy się na jego sprzedaż odzyskanie dokumentacji może być nieco uciążliwe. Dlatego dobrze jest przed podpisaniem umowy przeanalizować kwestie zabezpieczeń i wybrać taką ofertę, która będzie przewidywała możliwość ewentualnej sprzedaży samochodu przed zakończeniem spłaty.

Dodatkowym aspektem, który musimy przeanalizować decydując się na kredyt są koszty jakie poniesiemy za jego udzielnie. Pierwszym podstawowym elementem, który zadecyduje o wysokości spłacanej raty jest oczywiście oprocentowanie. Dziś z analizy ofert dostępnych na rynku okazuje się, że możemy otrzymać oprocentowanie od wartości 4,99% do 10%. Do tego doliczona zostanie prowizja za udzielnie kredytu oraz obowiązkowe ubezpieczenia. O wysokości powyższych opłat zadecyduje wartość finansowanego samochodu, wysokość udzielonego kredytu (posiadając wkład własny możemy liczyć na korzystniejsze warunki), aspekt czy zakupiony samochód jest nowy czy używany (jeśli używany to w grę wchodzi wiek pojazdu) oraz to na jakie okres zaciągniemy kredyt. Oferta kredytów samochodowych jest bardzo zróżnicowana pod względem opłat oraz obowiązków nałożonych na kredytobiorcę lecz my powinniśmy wybrać tą, która jest dla nas najkorzystniejsza i zarazem najmniej strofująca.