WolletPomimo wielu niekorzystnych zmian w ofertach, niektóre banki nadal pozwalają uzyskać zwrot części wydatków dokonanych kartą do konta. Expander zwraca uwagę, że znajdziemy nawet oferty, gdzie zwrot wynosi aż 8% czy 10%. Abyśmy nie zyskali jednak zbyt dużo, banki ograniczają maksymalną kwotę oddawanych pieniędzy. Coraz częściej uzależniają też możliwość ich uzyskania od wysokości wpływającego na konto wynagrodzenia.

W minionym roku banki pogarszały warunki lub zupełnie wycofywały oferty pozwalające uzyskiwać zwroty części wydatków dokonywanych kartą do konta. Patrząc jednak na niektóre obowiązujące stawki można odnieść wrażenie, że instytucje te stają się coraz hojniejsze. Dla przykładu Getin Bank zwraca aż 10% pieniędzy jakie wydamy za pomocą aplikacji iKASA w sieci sklepów Biedronka. W Toyota Banku można otrzymać natomiast aż 8% zwrotu za zakupione paliwo. Klienci Alior Banku także mogą liczyć na bonifikatę. Bank odda im 5% pieniędzy wydanych w sklepach spożywczych, supermarketach i hipermarketach. Większość zamieszczonych w naszym zestawieniu ofert pozwala uzyskać więcej niż 1% zwrotu, co w przeszłości zdarzało się dość rzadko.

Gdy jednak dokładniej przyjrzymy się warunkom tych ofert okaże się, że banki dobrze nałożyły liczne ograniczenia korzystania z tych opcji. Najczęściej można w ten sposób zyskać nie więcej niż 50 PLN miesięczne. Tam gdzie stawki zwrotów są najwyższe, usługa jest naliczana jedynie od wybranych płatności. W Getinie zwrot 10% dotyczy tylko zakupów z Biedronce, a w Toyota Banku jedynie zakupów paliwa. Żeby uzyskać maksymalny zwrot, trzeba więc wydawać 500 PLN miesięcznie w Biedronce lub 625 PLN na paliwo.

Warto też zauważyć, że aby móc korzystać z opisanej opcji często na konto musi wpływać wynagrodzenie. Nawet jeśli nie jest to wymóg konieczny do otrzymania bonifikaty, to jego brak może spowodować naliczenie wysokiej opłaty za prowadzenie konta. Tak jest np. w BZ WBK. Stałe wpływy nie są wymagane, ale bez nich będziemy płacili za konto aż 20 PLN miesięcznie. Aby uniknąć opłaty, na konto 1/2/3 musi wpływać wynagrodzenie wysokości 2000 PLN (od czerwca 5000 PLN).

Wybrane oferty zwrotów

Bank

Konto

Oferta

Alior Bank Konto rozsądne

5% zwrotu za zakupy opłacone kartą lub poprzez aplikację iKASA dokonane
w sklepach spożywczych, supermarketach i hipermarketach
Warunki:
– wpływ wynagrodzenia na konto
– max. 50 zł mies. i 400 rocznie
Od marca zwrot spadnie do 3%

Alior Sync Konto osobiste

5% zwrotu od zakupów internetowych
Warunki:
– na konto musi wpływać wynagrodzenie
– dotyczy zakupów do kwoty 1000 zł mies. i 4000 zł rocznie

BZ WBK Konto 1|2|3

Zwrot części przelewów:
1% zwrotu od przelewu za gaz,
2% zwrotu od przelewu za  prąd,
3%  zwrotu od przelewu za Internet, telefon i telewizję.
Warunki:
– max 25 zł miesięcznie

Euro Bank Konto Online

0,5% zwrotu za zakupy opłacone kartą
Warunki:
– max. 750 zł rocznie

Getin Noble Bank Getin UP

10% zwrotu za zakupy   w Biedronce opłacone poprzez aplikację iKASA
Warunki:
– dla nowych klientów,
– max. 50 zł miesięcznie zwrotu.

Raiffeisen Polbank Konto wygodne

Zwrot za zakupy opłacone kartą i podwyżka pensji o podaną niżej wartość. Wysokość zwrotu i podwyżki zależy od długości relacji klienta i banku:
po 3 miesiącach – 1%
po 6 miesiącach – 2%
po 9 miesiącach – 3%
Warunki:
– wpływ na konto min. 1000 zł miesięcznie,
– zwrot max. 15 zł miesięcznie,
– podwyżka max. 40 zł kwartalnie,
– rocznie max. 340 zł łącznie.

Toyota Bank Polska Konto Jedyne

Zwrot 8% za zakupy paliwa opłacone kartą
Warunki:
– trzeba dokonać min. 3 transakcje kartą
w miesiącu, ale nie na stacji benzynowej, na kwoty min. 39 zł każda
– max. zwrot 50 miesięcznie