hause_6Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w stolicy Małopolski ceny ofertowe w grudniu 2013 roku były niższe niż rok wcześniej. Mimo to nadal istnieje duża rozbieżność pomiędzy nimi, a ostateczną wartością transakcji. Różnica w cenie wynika z wyborów kupujących, którzy decydują się na tańsze mieszkania. W nadchodzącym czasie można spodziewać się jednak wzrostu cen, który jest już zauważalny na rynku działek budowlanych.

Oferty będą drożeć

W grudniu Kraków był jedną z niewielu lokalizacji, gdzie ceny ofertowe mieszkań obniżyły się w stosunku do poprzedniego roku. Według ekspertów nie można jednak spodziewać się by trend ten utrzymał się w najbliższym czasie. – Wzrost cen jest już odczuwalny na rynku działek budowalnych – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Pod koniec roku cena metra kwadratowego wyniosła 465 PLN, co oznacza podwyżkę rzędu 5 proc. w stosunku do III kwartału 2013 r. i o ponad 20 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku. Podobny wzrost jest zauważalny w Warszawie oraz Łodzi. Może to być sygnał ożywienia na rynku, które będzie skutkowało wzrostem wartości mieszkań. 

W Krakowie kupuje się rozważnie

Sytuację na rynku w Krakowie charakteryzuje duża rozbieżność pomiędzy średnimi cenami mieszkań, które są wystawione na sprzedaż, a cenami transakcyjnymi. Z wyliczeń ekspertów wynika, że wynosi ona aż 13,2 proc. – Nabywcy często rezygnują z drogich nieruchomości w dobrej lokalizacji, przedkładając nad nie niskobudżetowe zakupy w dzielnicach położonych z dala od centrum – wyjaśnia Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Tego typu transakcje finalizują się na poziomie 260 000
– 300 000 PLN. W Krakowie zakupów w tym przedziale cenowym jest najwięcej. Z naszych wyliczeń wynika, że średnia cena transakcyjna wzrosła o 2,4 proc. w stosunku do poprzedniego roku.
Zdaniem ekspertów rządowy program Mieszkanie dla Młodych nie będzie w znaczący sposób oddziaływał na krakowski rynek. Wpływa na to limit cenowy ustalony dla miasta w wysokości 4 849,45 PLN za metr kwadratowy, który mocno ograniczy ilość mieszkań kwalifikujących się do programu.

W styczniu raty kredytów spadają

W minionym roku ceny transakcyjne na krakowskim rynku nieruchomości nieznacznie wzrosły. Mimo to obecni nabywcy mieszkań będą płacić mniejszą ratę niż wynosiłaby ona na jeszcze początku 2013 roku – Różnica jest związana z istotną obniżką stóp procentowych w naszym kraju. Rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Krakowie spadła od stycznia 2013 r. o 369 PLN – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. Jest to obniżka mniejsza jedynie o 8 PLN w stosunku do tej, jaką zaobserwowano w Warszawie, gdzie była ona największa w kraju.