hausKupując mieszkanie  ile razy zastanawialiście się z czego sfinansować jego wykończenie lub remont? Pewnie każdy kto zdecydował się na zakup lokalu lub domu stanął przed dylematem jego wyposażenia lub zaadoptowania powierzchni tak jak chcemy. Nie liczni jednak wiedzą, że koszty remontu i wykończenia mieszkania możemy pokryć kredytem hipotecznym.

Kredyt hipoteczny jest produktem finansowym dzięki, któremu zakup nieruchomości staje się realnym wydarzeniem dla zwykłych zjadaczy chleba. O wysokości jego kwoty decyduje nasza zdolność finansowa oraz wartość zakupionego mieszkania czy domu. I o ile na zdolność kredytową pracujemy sami tak o wartości nieruchomości decyduje rzeczoznawca majątkowy lub pracownik banku posiadający odpowiednie uprawnienia. Sporządza on operat szacunkowy, w którym wycenia nieruchomość biorąc pod uwagę wiele czynników panujących aktualnie na rynku finansowym. Wycena nieruchomości staje się podstawą do określenia kwoty kredytu jaką udzieli nam bank.

Kredyt hipoteczny udzielany jest do wysokości 90% wartości mieszkania czy domu. Jest to maksymalna kwota, której przekroczyć nie możemy. Standardowo jeśli nasza nieruchomość będzie warta 80% wartości mieszkania lub domu pozostałe 10% możemy otrzymać na remont lub jego wykończenie.  Czasami zdarza się tak, że przy zakupie nieruchomości bank automatycznie udzieli nam dodatkowych 10% na remont lub jego wykończenie. Przykładowo kupując mieszkanie warte 300.000 zł możemy ubiegać się o 30.000 zł na jego urządzenie.

Biorąc pod uwagę powyższe powinniśmy dużą uwagę skupić na profesjonalnej wycenie nieruchomości. Dzięki niej możemy zyskać dodatkowe kilkanaście tysięcy kredytu, które w momencie zakupu mieszkania może okazać się zbawienne. Dobrze więc kiedy dokona jej rzeczoznawca znajdujący się na liście rzeczoznawców majątkowych określonych przez bank. Często jest to usługa płatna jednak dzięki dobrze sporządzonemu operatowi szacunkowemu będziemy mogli wnioskować o wyższą kwotę kredytu remontowego.

Składając wniosek u udzielnie kredytu na zakup nieruchomości obligatoryjnym załącznikiem staje się kosztorys remontowo-budowlany. W nim określamy jakie wyposażenie  oraz jakie prace budowlane zostaną wykonane podczas jego wykończenia. One automatycznie podniosą wartość naszej nieruchomości na rynku stąd też spokojna reakcja banku na udzielnie dodatkowych środków finansujących jego wyposażenie. Musimy jednak pamiętać, że tylko stałe elementy (instalacje elektryczne, podłogi, okna, drzwi, wbudowane meble, szafy itd.) mogą zostać skredytowane przez bank. Części ruchome takie jak na przykład sprzęt RTV/AGD musimy zakupić sami.

Przeszkodą w sporządzeniu takiego kosztorysu może stać się z góry określona przez bank stawka wykończenia wyliczana dla jednego metra kwadratowego, która oscyluje w granicy kwoty od 1.000-1.500 zł na 1 m2. W większości przypadków jednak wysokość kredytu remontowego ustalana jest na podstawie średniej czyli przeciętnych cen mieszkań o podobnym metrażu i standardzie znajdujących się w okolicy.

Podsumowując jeśli nasze nowo zakupione mieszkanie wymaga wykończenia kredyt mieszkaniowo-remontowy będzie najlepszym a zarazem najtańszym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ jeśli nie posiadamy własnych oszczędności na urządzenie mieszkania będziemy zmuszeni skorzystać z pożyczki gotówkowej.  W jednej chwili zaciągniemy dwa kredyty: hipoteczny oraz o wiele droższy kredyt gotówkowy. W związku z powyższym łatwiej będzie uwzględnić koszty wykończenia i zakupu mieszkania w jednym, rozłożonym na dłuższy okres czasu kredycie hipoteczno-wykończeniowym.