Konta 2Polacy coraz świadomiej podchodzą do kwestii finansów osobistych. Jak wynika z badań, zauważalne jest długofalowe planowanie droższych zakupów. O ile jednak potrafimy zmobilizować się do oszczędzania na np. nowy sprzęt RTV, to znacznie gorzej wygląda długoterminowe oszczędzanie na emeryturę. Tymczasem ekspert firmy Expander podkreśla, że przy naszym systemie emerytalnym takie oszczędzanie jest koniecznością.

Polacy świadomie oszczędzają

Dane opublikowane w Finansowym Barometrze ING wskazują, że aż 72 proc. Polaków posiada pewne oszczędności, a co piąty respondent (21 proc.) regularnie odkłada ustalone kwoty. Na tle pozostałych krajów europejskich wypadamy pozytywnie pod względem znajomości produktów finansowych oraz ich świadomego wyboru. Prawie trzech na czterech Polaków (72%) dokładnie wie, ile odsetek wypracują jego oszczędności. Znajdujemy się także na pierwszym miejscu, pod względem liczby osób porównujących oferty w konkurencyjnych instytucjach. U nas robi to ponad połowa mieszkańców, z kolei w Holandii – jedynie 23 proc. obywateli.

Emerytura – oszczędzanie to konieczność

Pomimo świadomego podejścia do oszczędzania, wciąż mały procent rodaków (jedynie 6 proc.) okłada pieniądze z myślą o przyszłości, a emerytura zajmuje ostatnie miejsce w ich celach. Wśród nich dominują: fundusz na „czarną godzinę” (35 proc.), wydatki na dom (27 proc.), kosztowne zakupy (26 proc.) czy urlop (24 proc.)[1]. – Wcześniejsze planowanie i oszczędzanie na konkretny cel (np. nowa lodówka czy telewizor) jest stosunkowo popularną formą finansowania większych wydatków – twierdzi Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander. – Niewiele osób gromadzi jednak kapitał z myślą o emeryturze. Tymczasem samodzielne zabezpieczenie finansowe jest bardzo istotne. Osoby, które będą przechodziły na emeryturę za kilkadziesiąt lat będą otrzymywały emeryturę w wysokości 30% – 50% ostatniej pensji. Świadczenia wypłacane przez ZUS w większości nie będą więc wystarczające by utrzymać standard życia, jaki prowadziliśmy – mówi Jarosław Sadowski, Expander.

Strategia oszczędzania zależy od wieku

W najbliższej przyszłości staniemy przed wyborem pomiędzy przeniesieniem całości zgromadzonych składek do ZUS a pozostaniem przy aktualnym podziale na ZUS i OFE. Ekspert Expander Advisors podkreśla, że podejmując tę decyzję, powinniśmy uwzględnić przede wszystkim czas, który został nam do osiągnięcia wieku emerytalnego. – Dla dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków korzystniejsze będzie pozostawienie części kapitału w OFE. Po reformie będą one dysponowały szerszymi możliwościami inwestycyjnymi, które choć niosą wyższe ryzyko, dają realną szansę na atrakcyjne zyski. Z kolei dla osób, które już za kilka lat przejdą na emeryturę lepszą decyzją będzie lokowanie kapitału wyłącznie w ZUS. Zgromadzone tam składki podlegają jedynie waloryzacji, nie niosą więc zbędnego ryzyka – twierdzi Jarosław Sadowski, Expander.[1] Finansowy Barometr ING, „Czas na oszczędzanie”, 2013