business-graphics-1428664-sCzy zastanawiałeś się kiedyś nad tym jak poradzić sobie ze spłatą zobowiązań finansowych w momencie utraty pracy? Pewnie nie, gdyż stale poprawiająca się sytuacja na rynku pracy skutecznie oddala myśli o jej utracie. Jednak nikt nie może zagwarantować tego, że nagle nie stracimy posady. Szczególnie trudne może okazać się to w przypadku osób, które posiadają na utrzymaniu rodzinę, dzieci oraz osób, które mają zaciągnięte wysokie kredyty.

Jak sobie poradzić w momencie utraty pracy i posiadaniu zobowiązań kredytowych przy jednoczesnym braku oszczędności?

Ryzyko utraty pracy grozi niemal każdemu. Jest ono mniejsze w wypadku wykwalifikowanych specjalistów ale nawet oni powinni zastanowić się, co zrobią, jeśli stracą pracę i przez dłuższy czas pozostaną bez zasilenia domowego budżetu stałym źródłem dochodów. Dotyczy to szczególnie osób, które mają na utrzymaniu dzieci oraz tych, które spłacają kredyty mieszkaniowe.

I tutaj zbawienne okażą się oszczędności, które powinieneś gromadzić z miesiąca na miesiąc w okresie uzyskiwania regularnych dochodów. Powinniśmy posiadać oszczędności, które pozwolą funkcjonować (regulować rachunki, miesięczne zobowiązania itp.) na obecnym poziome przez okres minimum 6 miesięcy od momentu wypowiedzenia umowy o prace. Jest to najbardziej optymalny czas, gdyż większość pracodawców zatrudniając pracownika na etat ustala 3-miesiączny lub dłuższy okres wypowiedzenia. Jeśli okres wypowiedzenia jest krótszy lub zatrudnienie należy do tzw. umowy śmieciowej, która może zostać wypowiedziana niemal z dnia na dzień, to powinniśmy postarać się zgromadzić jak największe oszczędności.

Co powinniśmy zrobić by takie oszczędności posiadać?

Pierwsza i najważniejsza zasada pozwalająca gromadzić oszczędności to regularność, systematyczność oraz koncepcja, która ułatwi odkładanie określonej sumy środków w danym czasie, ich inwestowanie oraz umiejętne korzystanie z instrumentów finansowych pozwalających nimi zarządzać takich jak: rachunek oszczędnościowy, lokata bankowa, lokaty strukturyzowane.W jej opracowaniu warto skorzystać z pomocy niezależnego doradcy finansowego.

Dodatkowym wsparciem w trudnej sytuacji finansowej może okazać się ubezpieczenie. W momencie utraty pracy wykupione ubezpieczenie idące w parze przy zakupie kredytu gotówkowego, hipotecznego, karty kredytowej może okazać się zbawienne. Posiadając tego typu polisę ubezpieczeniową bank gwarantuję spłatę zobowiązań lub jego części przez minimum kilka miesięcy. Warto więc zastanowić się na tego typu ochroną siebie i własnej rodziny.

A co w przypadku jeśli nie posiadamy ani oszczędności ani innej formy zabezpieczenia, która pozwoliłaby przetrwać najgorsze w momencie utraty pracy?

Musisz przeanalizować własny rachunek zysków i strat, ustalić priorytety jeśli chodzi o wydatki, całkowicie ograniczyć koszty związane z życiem codziennym, starać się regularnie spłacać posiadane zobowiązania finansowe, a w przypadku jakichkolwiek zaległości informować bank o zaistniałej sytuacji i starać się dojść z bankiem do porozumienia. Wbrew stereotypom bank może pomóc wybrnąć z opresji rozkładając kredyt na dłuższy okres, zmniejszając tym samym obecną ratę kredytu lub może zastosować tzw. wakacje kredytowe, czyli okres, w którym nie trzeba płacić rat. Pamiętajcie o tym, gdyż bank w przypadku braku spłaty rat kredytu będzie wymagał uregulowania zaległych płatności czy też żądał spłaty całkowitego zadłużenia, może również wypowiedzieć obowiązującą umowę kredytową, a w przypadku kredytów hipotecznych może przejąć nieruchomość na własność.

Pamiętaj! Nie zaciągaj nowych zobowiązań chcąc spłacić posiadane już kredyty. W ten sposób łatwo możesz wpaść w tzw. pętlę zadłużenia. To bardzo groźne zjawisko, które potęguje problemy zamiast je rozwiązywać.