wakacjeInformacje o planowaniu urlopu i najbliższym wypoczynku słyszymy wszędzie. Biura  podróży zasypują nas ofertami, hotele kuszą promocjami, środki wypoczynkowe, kempingi  prześcigają się w przygotowywanych przez siebie atrakcjach. Jak znaleźć gotówkę na nasze wakacje? Rozwiązanie może być bardzo proste – karta kredytowa.

Karta kredytowa ma dwie podstawowe zalety. Pierwsza to możliwość korzystania z nieoprocentowanego limitu kredytowego nawet do 61 dni. Druga to jej funkcjonalność. Karta kredytowa jest kartą płatniczą, która pozwala na realizację operacji tak jak w przypadku zwykłej karty debetowej wydawanej do rachunku osobistego. Mając kartę kredytową w kieszeni posiadasz zapas gotówki w postaci kredytu gotówkowego oraz elektroniczny portfel, dzięki któremu zapłacisz za wszelkie transakcje w sklepie, punktach usługowych, stacjach benzynowych, Internecie a nawet wypłacisz gotówkę z bankomatów zarówno w kraju jak i za granicą.

Limit kredytowy na karcie przyznawany jest na podstawie naszej zdolności kredytowej. Bank widząc, miesięczne dochody oraz zobowiązania określa wysokość kredytu, który otrzymamy. Korzystamy z niego za darmo w okresie bezodsetkowym jeśli zadłużenie, które powstało jest wynikiem regulowania transakcji bezgotówkowych. Spokojnie więc możemy kartą kredytową zapłacić za wykupione wczasy czy bilety lotnicze. Jeśli spłaty zadłużenia dokonamy w okresie bezodsetkowym kredyt nie będzie nas kosztował nic. Jedyną opłatę, którą poniesiemy jest opłata naliczana za jej wydanie lub miesięczne użytkowanie.

Inaczej wygląda sytuacja jeśli los zmusi nas do wypłaty gotówki z bankomatu. W takich przypadkach powinniśmy zwyczajnie uważać. Karta kredytowa stworzona została do płatności bezgotówkowych. Jeśli wypłacimy gotówkę z bankomatu automatycznie naliczona zostaje prowizja od wysokości pobranej kwoty oraz bank zaczyna naliczać odsetki jak za kredyt gotówkowy (maksymalnie 10% w skali roku). W związku z powyższym wiemy, że w awaryjnej sytuacji możemy wpłacić gotówkę z dowolnego bankomatu w kraju jak i za granicą ale lepiej takich okoliczności unikać.

Przeanalizujmy ofertę dostępnych na rynku kart kredytowych z limitem kredytowym 5.000 zł.

Bank

Karta kredytowa

Okres bezodsetkowy

Oprocentowanie w skali roku

Opłata za wydanie

BNP Paribas Bank Polska SA

MasterCard Classic

61 dni

10,00%

49,00 zł * opłata 0 zł jeśli w ciągu 3 miesięcy od zawarcia umowy o kartę zostaną rozliczone transakcje gotówkowe lub bezgotówkowe na kwotę minimum 1.500 zł.

GETIN Bank

MasterCard Standard

59 dni

10,00%

24,99 zł

Alior Bank

MasterCard Silver

58 dni

10,00%

0,00 zł *Miesięczna opłata za kartę wynosi 8 zł.

Citi Handlowy

Karta Kredytowa Citibank z tabletem

56 dni

10,00%

8,00 zł *Opłata za wydanie karty w pierwszym miesiącu jej użytkowania wynosi 8 zł.

Raiffeisen Polbank

Srebrny MasterCard

56 dni

10,00%

79,00 zł *opłata 0 zł jeśli wciągu pierwszych 3 miesięcy od daty wydania karty dokonasz transakcji średnio miesięcznie na kwotę 1.000 zł .

Deutsche Bank

Karta Silver

56 dni

10,00%

60,00 zł *opłata zostanie zwrócona na rachunek karty jeśli wykonasz co najmniej jedną transakcję w terminie jednego miesiąca od dnia aktywacji karty

Toyota Bank

Toyota Black Pearl / Ice Rose

56 dni

8,30%

0,00 zł Miesięczna opłata za kartę wynosi 4 zł.

PKO BP

Srebrna Karta Kredytowa

55 dni

10,00%

10,00 zł

Bank Pekao S.A

Pekao MasterCard Credit

55 dni

10,00%

30,00 zł

Jak widać karta kredytowa z okresem bezodsetkowym wynoszącym prawie 2 miesiące to standard. Dlatego decydując się na taką formę finansowania wakacji spokojnie możemy wypoczywać i nie martwić się spłatą wykorzystanej gotówki zaraz po powrocie. Mając kartę kredytową spłaty zadłużenia możemy dokonać dopiero w kolejnym miesiącu pamiętając tylko o tym  by nie przekroczyć umownego czasu, w którym bank nie nalicza odsetek.