Karta kredytowa w okresie świątecznym może okazać się jednym z najlepszych instrumentów finansowych, który pozwala sfinalizować zakup nawet najbardziej wyszukanych prezentów. Karta nie jest „łatwym” produktem bankowym, jednak jeśli przestrzegasz zasad jej użytkowania karta kredytowa okazuje się niewątpliwie lepszą opcją niż spłacane, stałe raty kredytu gotówkowego.

Jak więc funkcjonuje karta kredytowa i jak się nią posługiwać by kosztowała Cię jak najmniej?

Karta kredytowa zostaje opatrzona limitem kredytowym, który zostaje przyznany przez bank na podstawie Twojej oceny kredytowej. Jego wysokości analitycy kredytowi ustalają biorąc pod uwagę wysokość Twoich miesięcznych dochodów jaki i Twoich stałych obciążeń tj. koszty utrzymania, koszty spłacanych rat kredytowych itp.

W Alior Banku karta kredytowa MasterCard World może zostać przyznana z limitem kredytowym wynoszącym minimum 5.000 zł. Maksymalna kwota kredytu, który możesz uzyskać na karcie wynosi 100.000 zł. Jest to niewątpliwie wysoka kwota jednak biorąc pod uwagę wymaganą wysokość zarobków 5.000 zł/netto jakie powinieneś posiadać chcąc ubiegać  się o przyznanie karty jest to odpowiednia kwota do odpowiedniej wysokości limitu kredytowego karty z kategorii kart prestiżowych. I jeśli taka właśnie kwota dochodów oraz wysokość limitu kredytowego znajduje się w okręgu Twoich oczekiwań, spokojnie możesz ubiegać się o jej przyznanie.

Oprócz limitu karty, jako przyszłego jej użytkownika, powinien Cię zainteresować również jej okres bezodsetkowy. W karcie MasterCard World okres bezodsetkowy wynosi 58 dni, co jest jednym z najdłuższych okresów bezodsetkowych dostępnych w tej chwili na rynku.

W tym okresie Twoje transakcje bezgotówkowe oprocentowane są wartością 0%. Tak właśnie działa karta kredytowa. Przez 58 dni licząc od momentu wykonania płatności bezgotówkowej bank pożycza Tobie gotówkę za darmo. Pamiętaj jednak, że taka sytuacja ma miejsce tylko i wyłącznie w przypadku transakcji bezgotówkowych. Jeśli kartą kredytową dokonasz bezpośredniej wypłaty gotówki z bankomatu, oprocentowanie transakcji wzrasta do wartości nawet 21%. W przypadku kart kredytowych Alior Bank stosuje oprocentowanie degresywne co oznacza, że im większe jest zadłużenie w ramach karty kredytowej, tym mniejsze płaci się odsetki.  Jeżeli Twoje zadłużenie wynosi do 5.000  zł wówczas oprocentowanie karty wynosi 21%, powyżej 5.000 zł do 10.000 zł – 21% powyżej 10.000 zł do 20.000 zł – 20%, powyżej 20.000 zł – 19%. Podobne oprocentowanie otrzymują transakcje bezgotówkowe po okresie ochronnym 58 dni.

Oprócz oprocentowania, w przypadku transakcji gotówkowych, zapłacisz również prowizję za wypłatę gotówki z bankomatu, która naliczana zostaje w wysokości 3% wypłacanej kwoty, minimum 7 zł. Dodatkowo za granicą pobierana jest opłata za przewalutowanie transakcji zagranicznej spoza strefy EURO w wysokości 2% wartości transakcji.

Podobną opłatę 3% kwoty przelewu, minimum 7 zł nalicza bank za realizację przelewu z karty kredytowej. Przelewu z rachunku karty dokonujesz za pośrednictwem bankowości internetowej, mobilnej, konsultanta infolinii czy w oddziale banku. Przelew jest po prostu traktowany jak zwykła transakcja gotówkowa.

Podsumowując, karta kredytowa przeznaczona jest do płatności bezgotówkowych, a pozostałe operacje takie jak przelew czy wypłata gotówki z bankomatu są operacjami wysoko płatnymi.

Opłaty, które są nieodzowną częścią karty kredytowej i z którymi musisz się liczyć jako jej właściciel to opłata za wydanie karty oraz jej roczne czy miesięczne użytkowanie. Karta MasterCard World wydawana jest bezpłatnie na okres 3 lat. Miesięczna obsługa karty kosztuje 5 zł. Jednak opłata ta nie jest naliczana w przypadku dokonania i rozliczenia co najmniej 4 transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą (wyłączając przelewy z rachunku karty). Roczna opłata naliczana za użytkowanie karty wynosi 150 zł. Jednak i tutaj bank stosuje możliwość obniżenia jej kosztów. W przypadku wykonania transakcji na łączną kwotę minimum 12.500 zł w ciągu ostatnich 12 miesięcy opłata zostaje obniżona do 75 zł, a jeżeli w tym okresie dokonasz kartą transakcji na łączną kwotę minimum 25.000 zł opłata za kartę wyniesie 0 zł.

Jednak karta kredytowa to nie tylko opłaty. Jeśli mądrze będziesz użytkował kartę spokojnie możesz cieszyć się wieloma atrakcjami, w które wyposażony został produkt. A mianowicie.

Karta kredytowa MasterCard World Alior Banku wydawana zostaje we współpracy programu World MasterCard Rewards, gdzie w ramach trwającej do 30.06.2012r promocji przez pierwsze 3 miesięce od momentu podpisania umowy Twoje kumulowane punkty w Programie MasterCard Rewards będą pomnażane x3, a wykonane  transakcje kartą PayPass pomnażane x4. Jako właściciel karty możesz swobodnie korzystać z atrakcyjnych nagród programu oraz szerokiego zakresu ubezpieczeń Assistance Chartis  i usługi Concierge.

W skład Assistance Chartis wchodzą ubezpieczenia: nieuprawnionego użycia karty, gotówki od rozboju, mienia zakupionego za pomocą karty, gwarancji najniższej ceny, ubezpieczenie podróżne (w tym pokrycie kosztów leczenia, ubezpieczenie bagażu i koszty opóźnienia dostarczenia bagażu, koszty opóźnienia lotu, koszty udzielenia natychmiastowej pomocy assistance w podróży), NNW, assistance w Polsce (Medyczny, Domowy i Informacyjny).

Serwis Concierge, w ramach którego na Twoje życzenie zorganizowane mogą zostać usługi takie jak np. dostawa określonych towarów (kwiatów, zakupów, biletów) we wskazane miejsce, organizacja wypoczynku w wybranym miejscu, dokonanie rezerwacji w restauracji, hotelu, stacji obsługi pojazdów itp.

Ubezpieczeń na życie, którego zakres obejmuje zgon ubezpieczonego i całkowita trwała niezdolność do pracy lub trwałe inwalidztwo wskutek NW. Składka ubezpieczeniowa w wysokości 0,25% naliczana jest od salda zadłużenia na ostatni dzień cyklu rozliczeniowego na rachunku Twojej karty kredytowej.

Ubezpieczeń od utraty pracy, którego przedmiotem są: w ubezpieczeniu utraty pracy – następstwa utraty pracy oraz  w ubezpieczeniu czasowej niezdolności do pracy – czasowa niezdolność do pracy spowodowana nagłym zachorowaniem  lub nieszczęśliwym wypadkiem; powodujące niezdolność finansową do wywiązywania się z obowiązków spłaty salda zadłużenia karty kredytowej. Składka ubezpieczeniowa w wysokości 0,05% naliczana jest od salda zadłużenia na ostatni dzień cyklu rozliczeniowego na rachunku Twojej karty kredytowej.

Pamiętaj, przy wykupieniu płatnych opcjonalnych ubezpieczeń na życie i od utraty pracy jednocześnie oprócz ubezpieczeń jako użytkownik karty otrzymujesz również zwrot 1% wartości transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą. Jeżeli nie skorzystasz z  powyższej opcji, wartość zwrotu w ramach usługi cash-back zostaje automatycznie obniżona z 1% na 0,5%.