Czas świątecznych przygotowań to jeden z najbardziej oczekiwanych okresów zakupowego szaleństwa i zarazem czas, w którym zasób naszego portfela szczupleje w niebywale szybkim tempie. Wielu z nas szuka dodatkowej gotówki we własnych oszczędnościach, pozostali decydują się na pomocną dłoń banku.

Okres świąteczny sprzyja warunkom promocyjnym w dziedzinie kredytów gotówkowych, odnotowuje się również większe zainteresowanie w zakresie sprzedaży kart kredytowych. Dwa wyżej wymienione produkty zasilają domowy budżet dodatkową gotówką różnią się jednak w oparciu o ich funkcjonowanie. I o ile kredyt gotówkowy zaciągasz o określonej kwocie i na stały okres czasu, decydując się na miesięczną spłatę rat kredytu o tyle karta kredytowa zostaje opatrzona limitem kredytowym, w zakresie którego kwoty balansujesz w dowolny dla Ciebie sposób. Nie ma recepty na to czy kredyt gotówkowy jest lepszym produktem dla Ciebie czy karta kredytowa. Sam musisz zdecydować, czy sztywny harmonogram spłat rat kredytu jest dla Ciebie bezpieczniejszy niż elastyczny okres bezodsetkowy karty kredytowej.

Dziś przyjrzymy  się bliżej karcie kredytowej MasterCard World wydawanej przez BZ WBK.

Karta jak sama nazwa wskazuje została objęta programem World MasterCard Rewards. Za jej wydanie w ramach programu na start otrzymujesz 2.000 punktów. Dodatkowo za każde wydane kartą 5 zł dostajesz kolejny 1 punkt. Zebrane punkty wymienisz na nagrody z szerokiego pasma dziedzin życia takich jak sport, rozrywka, kultura, dzieci, rodzina np. kurs nurkowania, raffting, lekcje gry na instrumentach.

Jako właściciel karty MasterCard World korzystasz również z bezpłatnej opcji Serwis Concierge oraz szerokiego pasma ubezpieczeń.

Serwis Concierge, w ramach którego na życzenie zorganizowane mogą zostać usługi takie jak np. dostawa określonych towarów (kwiatów, zakupów, biletów) we wskazane miejsce, organizacja wypoczynku w wybranym miejscu, dokonanie rezerwacji w restauracji itp. Dodatkowo za wydanie karty zastępczej za granicą oraz awaryjną wypłatę gotówki bank nie pobiera żadnych opłat.

Jeśli chodzi ubezpieczenia wraz z kartą otrzymujesz darmowe pakiety:

Bezpieczne Pieniądze, który ochroni Cię przed skutkami zgubienia lub kradzieży karty oraz straty gotówki pobranej za jej pomocą z bankomatu lub kasy oddziału BZ WBK.

Pakiet Podróżny, który obejmuje: następstwa nieszczęśliwych wypadków do sumy 150.000 zł; ubezpieczenie kosztów leczenia i związane z tym usługi assistance; ochronę bagażu oraz możliwość uzyskania pomocy w zakresie informacji prawnych związanych z komplikacjami po wypadku; opóźnienie odlotu; odpowiedzialność cywilna oraz leczenie dentystyczne. Ubezpieczenie obejmuje posiadacza karty oraz dwie osoby towarzyszące w podróży, a do jego aktywacji wystarczy zapłacenie kartą za bilet, zakwaterowanie, wynajem samochodu lub po prostu zatankowanie auta w Polsce w dniu wyjazdu.

Bezpieczne Zakupy, który obejmuje ochronę przed uszkodzeniem lub kradzieżą towarów zakupionych przy użyciu karty.

Dodatkowo opcjonalnie w ramach płatnej ochrony możesz skorzystać z ubezpieczenia:

Pakiet Bezpieczne Pieniądze Komfort, który uzupełnia zakres oferty Bezpieczne Pieniądze o ochronę zakupów opłaconych kartą w przypadku kradzieży bądź zniszczenia, zwrot kosztów odtworzenia dokumentów utraconych wraz z kartą oraz daje dostęp do usług Assistance: infolinia ogólna, medyczna, techniczna dla domu i pojazdu, prawna oraz podróżna. Koszt miesięczny w wysokości 5,60 zł.

Pakiet Twoje Bezpieczeństwo, dodawany automatycznie do nowych kart gdyż jest on bezpłatny przez pierwsze dwa miesiące kalendarzowe użytkowania karty. Gwarantuję spłatę zadłużenia w przypadku utraty pracy, niezdolności do pracy lub śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Opłata pobierana miesięcznie w wysokości 0,36% od salda zadłużenia.

Robiąc zakupy w internecie może bezpłatnie skorzystać z dodatkowego zabezpieczenia swoich transakcji poprzez usługę 3D-Secure. Wystarczy mieć aktywny dostęp do usług bankowości elektronicznej BZWBK24 internet i zarejestrować się w usłudze. Standardowo jako użytkownik karty jesteś identyfikowany na podstawie: numeru karty, daty jej ważności oraz wartości kontrolnej CVV2/CVC2. Dzięki usłudze 3D-Secure jesteś dodatkowo identyfikowany na podstawie smsKodu.

Jednak wyżej wymieniony zakres usług, w który została wyposażona karta kredytowa MasterCard World nie jest dostępny w ramach standardowej oferty. Karta MasterCard World została przeznaczona dla osób, których minimalne miesięczne dochody netto wynoszą 2.000 zł.

Biorąc pod uwagę wysokość uzyskiwanych przez Ciebie dochodów bank ustala kwotę limitu karty kredytowej, który zawarty zostaje w przedziale kwotowym od 5.000 zł do 100.000 zł.

Maksymalny okres bezodsetkowy karty kredytowej wynosi do 54 dni.

W tym okresie oprocentowanie transakcji bezgotówkowych jest zerowe. Po okresie 54 dni oprocentowanie Twojego zadłużenia wzrasta do wartości 20%. Podobne oprocentowanie obowiązuje dla transakcji gotówkowych tylko w tym przypadku oprocentowanie 20% obowiązuje od pierwszego dnia, w którym zrealizowano płatność. Dodatkowo za wypłatę gotówki w oddziałach BZ WBK, w bankomatach sieci BZ WBK24, w placówkach agencyjnych BZ WBK Minibank, w bankomatach poza siecią BZ WBK24 oraz w terminalach zapłacisz 3% naliczane od kwoty transakcji, minimum 10 zł. Jeśli chodzi o przelew realizowany z rachunku karty za dokonanie przelewu pobierana jest opłata w wysokości 2% od kwoty przelewu, minimum 5 zł. Transakcja przelewu elektronicznego z rachunku karty kredytowej traktowana jest jak transakcja bezgotówkowa.

Opłata za wydanie karty wynosi 125 zł. Jeśli w ciągu trzech miesięcy od daty wydania karty dokonasz minimum trzech transakcji bezgotówkowych (z wyjątkiem przelewów z karty) lub gotówkowych z rachunku karty opłata za wydanie karty zostanie obniżona do 0 zł. Karta zostaje wydana na okres 2 lat. W tym czasie za roczne wznowienie karty naliczana jest opłata w wysokości 125 zł. Bank nie naliczy opłaty za wznowienie karty pod warunkiem wykonania transakcji bezgotówkowych (z wyjątkiem przelewów z karty kredytowej) lub gotówkowych w roku poprzednim na łączną kwotę minimum 24.000 zł. Bank nie nalicza opłaty miesięcznej za użytkowanie karty.

Atutem karty, z którego możesz skorzystać jako jej właściciel  są rabaty zapewnione w pasażu handlowym BZ WBK Premiumshop24. Kiedy zapłacisz kartą BZ WBK za zakup w sklepie otrzymasz 1% zwrotu na kolejne zakupy w postaci bonu elektronicznego. Dodatkowo korzystasz z rabatów do 20% w punktach handlowo-usługowych partnerów banku, zlokalizowanych na terenie całej Polski.

Dodatkowo w ramach trwającej do 31.03.2012r promocji jeśli złożysz wniosek i zawrzesz umowę o posiadanie karty kredytowej BZ WBK World MasterCard oraz do 15 kwietnia dokonasz nią 6 transakcji otrzymasz roczną prenumeratę magazynu National Geographic.

Ważne: bank wymaga spłaty 5% aktualnego zadłużenia, minimum 50 zł.