credit-cards-1439332-sKarta kredytowa to karta płatnicza, której wydanie wiąże się z przyznaniem limitu kredytowego przez bank.  Oprócz środków pieniężnych, którymi możemy dysponować za darmo w określonym czasie, karta kredytowa  posiada wiele innych atrybutów, dzięki  którym nasze zarządzanie finansami stanie się zupełnie inne.

Zacznijmy jednak od podstaw. Karta kredytowa to karta z kredytem, którego wysokość zależy od naszej zdolności kredytowej , a który  pozostaje nieoprocentowany przez zdefiniowany w umowie okres czasu. Bank na podstawie miesięcznych dochodów i zobowiązań, określa kwotę, którą posiadacz karty może dowolnie dysponować . Kredyt można przeznaczyć na dowolny cel,  wakacje, naprawę samochodu, zakupy w sklepie, zakupy przez Internet itd.  Okres bezodsetkowy limitu kredytowego trwa zwykle od 52 do 61 dni. W tym terminie, za zadłużenie powstałe na karcie za pośrednictwem transakcji bezgotówkowych, bank nie nalicza żadnych opłat. W przypadku kiedy, zadłużenie na karcie nie zostanie spłacone w wyznaczonym terminie lub wypłacimy gotówkę kartą, limit kredytowy zostanie potraktowany jako zwykły kredyt gotówkowy, którego oprocentowanie może wynieść 10%.

Warto wiedzieć, że karta kredytowa to nie tylko łatwo dostępny kredyt. Często z posiadaniem karty wiąże się wiele atrakcyjnych  programów premiowych dostępnych wyłącznie dla posiadaczy kart. Przykładowo Citibank Handlowy w swojej ofercie posiada kartę kredytową PremierMiles, z maksymalnym limitem kredytowym do 40.000 zł. Karta polecana osobom często podróżującym. Właściciel karty automatycznie bierze udział w programie premiowym i odbiera Citi Mile (1 Citi Milę za każde wydane 5 zł w ramach transakcji bezgotówkowych). Mile wymieniane są na bilety lotnicze, noclegi w hotelach z całego świata lub na zwrot części wydatków na bilety lotnicze zakupione u partnerów nie biorących udziału w programie.

Dodatkowo posiadacz karty może skorzystać  z usług organizacyjno-rezerwacyjnych Concierge. Pozwala ona właścicielowi karty na zlecenie wybranych czynności obsłudze serwisu, tj. rezerwacji miejsc w centrach biznesowych i konferencyjnych, organizację opiekunki do dziecka lub innej pomocy domowej, kupna biletów na koncert, czy mecz piłkarski. Dzięki usłudze można liczyć na informacje dotyczące służby zdrowia, rozrywki, podróży, turystyki oraz pomoc podczas awarii samochodu.

W ramach promocji dla nowych klientów banku przewidziany jest voucher lotniczy o wartości 450 zł, do wykorzystania na zakup przelotów i/lub rezerwacji hotelowych dostępnych na stronach „eSKY.pl”.

Posiadacz karty dodatkowo zostaje objęty bezpłatnym ubezpieczeniem Assistance , w tym ochroną:

Pomoc w Domu, która oferuje interwencje specjalisty w razie zdarzenia losowego lub awarii instalacji.

Pomoc w Podróży dotyczy pomocy prawnej za granicą, przedpłaty gotówki na wydatki związane z utratą środków płatniczych w wyniku rabunku lub kradzieży, odzyskania i ponownego skierowania bagażu, informacji podróżnej jak i pomocy medycznej za granicą.

Pakiet Informacyjny dzięki, któremu uzyskamy informacje o: możliwości rezerwacji hoteli i samochodów, lokalizacji i czasu oczekiwania na przejściach granicznych, rozkładów jazdy, warunków pogodowych, wydarzeniach sportowych i kulturalnych.

Medyczna Platforma Informacyjna gwarantuje informacje o placówkach zdrowotnych i aptekach oraz porad dotyczących zdrowia. Usługi Assistance są świadczone na terenie Polski, poza Pomocą w Podróży, która świadczona jest poza terytorium RP. Możesz również skorzystać z opcji płatnej ubezpieczenia: Pakiet Bezpieczeństwa, Credit Shield / Credit Shield Plus oraz Pakietu Podróżnego.

Koszt posiadania karty to opłata  18 zł, naliczana miesięcznie od momentu wydania karty,  koszt odsetek naliczanych po przekroczeniu okresu  bezodsetkowego lub opłata związana z wypłaceniem gotówki przy użyciu karty kredytowej.

Mądre i przemyślane korzystanie z plastiku dostosowanego do naszych potrzeb, daje możliwość swobodnego dysponowania swoimi finansami oraz korzystania z wielu funkcji, które poprawiają jakość naszego codziennego życia.