credit-cards-1411613Karta kredytowa jest produktem, który dla większości z nas kojarzy się wyłącznie z kredytem. Limit kredytowy, który posiadamy na karcie wiele razy stał się niezastąpiony w momencie płatności za zakupy szczególnie te „nieprzewidziane”. Karta kredytowa jest środkiem płatności powszechnie stosowanym.  Większości punków handlowych swoim klientom zapewnia możliwość zakupu sprzętu komputerowego, RTV/AGD, wyposażenia mieszkania, biletów lotniczych itd. oraz dokonania płatności kartą kredytową. Dziś karta kredytowa swą popularności dorównuje karcie debetowej obsługiwane w ramach rachunku osobistego.

Jak wiemy karta kredytowa wydawana jest na podstawie naszej zdolności kredytowej. A dokładniej kwota limitu kredytowego, która zostanie przyznana na karcie będzie uzależniona od naszych dochodów oraz zobowiązań jakie posiadamy. W praktyce ocena naszej sytuacji finansowej jest weryfikowana w podobny sposób jak ma to miejsce w przypadku kredytu gotówkowego. Procedura jest taka sama. Jednak w przypadku karty kredytowej dochód miesięczny, który uzyskujemy powinien pokryć całkowite zadłużenie powstałe na karcie kredytowej. Dlaczego? Ponieważ kredyt gotówkowy rozłożony zostaje na pewien okres spłaty. Natomiast karta kredytowa posiada swój okres bezodsetkowy po, którego upływie jesteśmy zobowiązani do jej uregulowania. W związku z powyższym limit kredytowy zostanie przyznany taki jak kwota, która stanowi różnicę naszych miesięcznych zarobków oraz posiadanych przez nas zobowiązań.

Okres bezodsetkowy to również ważny parametr karty kredytowej. On określa przez jaki okres czasu wykorzystana kwota limitu kredytowego na karcie będzie nieoprocentowana.

Widzimy więc, że karta kredytowa to rodzaj czasowego kredytu gotówkowego, który udzielany jest za darmo. Ale nie tylko. Bywa tak, że karta kredytowa skonstruowana jest tak aby na niej zarabiać.

I tak mamy w przypadku  Karty Kredytowej 1|2|3 wydawanej przez Bank BZ WBK. Karta 1|2|3 pozwala na uzyskanie zwrotu: 1% zwrotu wydatków we wszystkich supermarketach spożywczych w kraju, 2% zwrotu wydatków na wszystkich stacjach paliw w kraju, 3% zwrotu wydatków we wszystkich restauracjach i fastfoodach w kraju. Łącznie możemy zyskać 760 zł rocznie.

Maksymalny limit jaki możemy uzyskać na karcie wynosi 50.000 zł a okres bezodsetkowy wynosi  54 dni. Miesięczna obsługa karty kosztuje 10 zł.

Podobnie do tematu zarabiania na karcie kredytowej podszedł Bank Millennium. W swej ofercie przygotował karty partnerskie Millennium Visa Impresja oraz Millennium Visa Alfa.

Visa Impresja to oferta skierowana dla kobiet. Dzięki karcie otrzymamy zwrot 5% kwoty wydatków zrealizowanych u partnerów specjalnego programu dla płci pięknej (maksymalnie 760 zł w ciągu roku). Partnerami programu są sieci sprzedaży oferujące przede wszystkim produkty dla kobiet. Dodatkowo właścicielka karty objęta zostaje Pakietem Assistance Impresja, który zapewnia pomoc w zakresie usług domowych, medycznych, związanych z obsługą samochodu jak również CONCIERGE DLA KOBIET obejmujący m.in. zorganizowanie opiekunki do dziecka, umówienie wizyty u stylisty, wizażysty, fryzjera, organizację rezerwacji karnetów w klubach fitness, dostarczanie bieżących informacji na temat imprez i warsztatów dedykowanych kobietom.

Alternatywą oferty dla kobiet jest  Karta Kredytowa Millennium Visa Alfa stworzona i skierowana wyłącznie dla mężczyzn. Karta zapewnia zwrot 5% kwoty wydatków (maksymalnie 760 zł w ciągu roku). Karta oferuje Pakiet Assistance Alfa w ramach, którego oferuje pomoc taką jaks: naprawa pojazdu na miejscu zdarzenia i holowanie – „Pakiet Samochodowy Alfa”, naprawa sprzętu RTV/AGD, sprzętu PC lub pomoc specjalisty w razie zdarzenia losowego w miejscu zamieszkania – „Pakiet Domowy Alfa”, pomoc medyczna, w tym wizyta domowa lekarza, dla Ciebie i Twojej rodziny w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku – „Pakiet Medyczny Alfa”.

Maksymalny limit jaki możemy uzyskać na kartach wynosi 100.000 zł a okres bezodsetkowy wynosi  51 dni. Miesięczna opłata za użytkowanie karty w wysokości 7,99 zł naliczana od drugiego miesiąca posiadania karty. Opłata nie zostanie pobrana, jeśli w poprzednim miesiącu zrealizujemy kartą co najemnej 5 transakcji bezgotówkowych.

Ciekawą wersją zarabiania na karcie kredytowej jest również Karta FAIR Banku BPH. Jej atutem jest możliwość skorzystania z trzech opcji korzyści dzięki, którym użytkowanie karty stanie się bardzo atrakcyjne: malejące oprocentowanie transakcji bezgotówkowych, rosnący zwrot za płatności kartą, zmniejszające się opłaty za korzystanie z karty. Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych wykonywanych kartą maleje z każdym kolejnym rokiem jej użytkowania: w pierwszym roku oprocentowanie transakcji bezgotówkowych wynosi 9,75% w skali roku, w drugim roku wynosi 7,50% w skali roku, w trzecim roku wynosi 6,25% w skali roku. Wybierając opcję rosnącego zwrotu za płatności kartą otrzymasz w pierwszym roku użytkowania karty zwrot 1% wartości transakcji bezgotówkowych (do 75 zł kwartalnie), zwrot 2% wartości transakcji bezgotówkowych drugim roku oraz zwrot 3% wartości transakcji bezgotówkowych w trzecim roku użytkowania karty. Jeśli zdecydujemy się na zmniejszenia opłat za korzystanie z karty w pierwszym roku użytkowania karty opłaty za wypłatę z bankomatu, na poczcie, w kasie banku wydanie karty dodatkowej, przelew przez telefon, wznowienie karty zostaną obniżone o połowę a w kolejnych latach będą realizowane bezpłatnie a opłata miesięczna za użytkowanie karty w trzecim roku wyniesie 0 zł. Warunkiem uprawniającym do zwiększania poziomu korzyści w kolejnych latach jest dokonywanie kartą płatności na kwotę 12.000 zł w ciągu roku oraz terminowa spłata zadłużenia w wysokości choćby minimalnej kwoty wymaganej przez bank.

Karta z limitem do 20.000 zł oraz okresem bezodsetkowym 54 dni. Miesięczna obsługa karty wynosi 10 zł. W przypadku dokonania w danym miesiącu transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 600 zł, opłata zostanie zwrócona na rachunek karty w kolejnym okresie rozliczeniowym.

Jak widać karta kredytowa nie musi nam się kojarzyć wyłącznie z kredytem. Korzystając z karty rozsądnie możemy nie tylko dysponować gotówką za 0 zł lecz również na niej zarabiać.