Karta kredytowa jest szybkim zastrzykiem elektronicznej gotówki, który w bardzo łatwy sposób zasklepi dziurę Twojego domowego budżetu. Jej otrzymanie powiela procedurę podobną do uzyskania kredytu gotówkowego, gdyż podobnie o wysokości limitu karty jak i kwocie kredytu gotówkowego decyduje wartość Twoich miesięcznych zarobków. Na ich podstawie bank określa Twoją zdolność kredytową i kwotę, którą możesz uzyskać do dyspozycji.

Karta kredytowa i kredyt gotówkowy są bardzo podobnymi produktami bankowymi. Oba produkty zapewnią gotówkę kiedy tylko jej potrzebujesz. Z punktu widzenia bankowego obydwa produkty są ofertami wysoko marżowymi. Co więc odróżnia je od siebie?

Kredyt gotówkowy jest opcją gotówki zaciąganą na określonych zasadach uwzględnionych w umowie kredytowej. W niej decydujesz się na konkretną kwotę, okres spłaty a tym samym na sztywną wysokość spłacanych comiesięcznie rat kredytu.

Karta kredytowa jest plastikowym pieniądzem, który otrzymujesz na podstawie jednej decyzji. Kartą posługujesz się tyle ile tylko będziesz chciał rok, dwa lata itd. Corocznie uiszczając opłatę naliczaną za jej użytkowanie. Wysokość limitu karty w trakcie jej użytkowania może ulec zmianie, spłata zaciągniętego zadłużenia może zostać rozłożona na raty, zasady korzystania z karty są bardziej płynne. Co więc sprawia, że jedni decydują się na kredyt gotówkowy a inni na kartę kredytową?

Zarówno w jednym jak i drugim przypadku pożyczona od banku gotówka nie jest darmowa. Za uzyskaną kwotę musisz zapłacić. W kredycie gotówkowym płacisz prowizję za jego udzielnie, w karcie kredytowej płacisz za jej wydanie. I o ile w kredycie gotówkowym pożyczona kwota oprocentowana zostaje od razu, w karcie kredytowej otrzymujesz bonus. Jest nim okres bezodsetkowy, który zwalania Cię z ponoszenia jakichkolwiek kosztów. I to jest jeden z wielkich plusów kary kredytowej. Jeśli będziesz ściśle przestrzegał terminów, użytkowanie karty kredytowej będzie praktycznie bezpłatne (nie licząc opłaty za wydanie karty).

Karta kredytowa Visa Classic pay Wave jest nowością w ofercie Nordea Banku głównie przez możliwość realizowania kartą płatności zbliżeniowych w systemie payWave.

Dodatkowo kolejna pozytywną cechą, która wyróżniająca kartę Visa Classic pay Wave na tle innych ofert jest długi okres bezodsetkowy, który wynosi aż 58 dni. Standardowy okres bezodsetkowy większości kart kredytowych wynosi maksymalnie 54 dni.

Atutem oferty jest również bezpłatny Pakiet Ubezpieczeń, którym zostajesz objęty jako właściciel karty. Ubezpieczenie karty obejmuje zdarzenia NNW (o sumie ubezpieczenia do 100.000 zł) w podróży, utratę karty, utratę bagażu, opóźnienie w odbiorze bagażu, opóźnienie lotu, odwołanie podróży, OC oraz spłatę zadłużenia karty w przypadku Twojej śmierci, utraty pracy, trwałej i czasowej niezdolności do pracy.

Z podstawowych informacji, które powinieneś posiadać stając się użytkownikiem karty Visa Classic pay Wave jest jej limit kredytowy, sięgający maksymalnej kwoty 10.000 zł. O jego przyznanie możesz ubiegać się posiadając minimalne dochody miesięczne na poziomie 1.000 zł.

Kartę otrzymasz po uprzednim dokonaniu opłaty za jej wydanie w wysokości 58 zł. Podobna opłata naliczana jest za coroczne użytkowanie karty i wynosi 58 zł. Okres ważności karty wynosi 2 lata.

Za pomocą karty Visa Classic pay Wave i bankowości internetowej możesz dokonywać płatności, realizować przelewy z rachunku karty regulując np.: opłaty za czynsz, telefon itp., możesz wypłacać gotówkę. Musisz jednak pamiętać, iż wyżej wymienione operacje są usługami płatnymi. Realizacja przelewu z rachunku karty oraz bezpośrednia wypłata gotówki z bankomatu zarówno w kraju jak i zagranicą kosztuje 3% kwoty transakcji, minimum 7 zł. Nie jest to jednak nowością w polityce użytkowania kart kredytowych. Karta jest narzędziem, które ma służyć do płatności bezgotówkowych. Wszelkie przelewy czy wypłacana gotówka jest operacją wysoko płatną.

Oprocentowanie transakcji bezgotówkowych po upłynięciu okresu bezodsetkowego 58 dni wynosi 18%. Podobnie oprocentowane są transakcje gotówkowe z tą różnicą, iż w tym wypadku pożyczona gotówka oprocentowana zostaje od momentu jej wypłaty. W przypadku transakcji gotówkowych nie ma okresu bezodsetkowego.

Bank wymaga spłaty 5% aktualnego zadłużenia, minimum 30 zł.