credit card1W ostatnim czasie liczba osób posiadających karty kredytowe szczupleje w niebywale szybkim tempie. Nowe karty wydawane są rzadziej niż rok, dwa lata temu. Brakuje posiadaczy, którzy spełnialiby wszystkie kryteria pozwalające wydać kartę kredytową przez bank. Ludzie ostrożniej podchodzą do tego typu kredytu, gdyż często stawały się one przyczyną obniżenia ich zdolności kredytowej i zwiększenia limitu zadłużenia. Karty kredytowe przestały być modne, a jej posiadanie nie jest już luksusem.

Jednak karty kredytowe będą wydawane i na pewno żadna z obecnych instytucji bankowych nie zaprzestanie ich sprzedaży, gdyż jest to produkt wysoko marżowy dla banku.

Jak więc sprawić by i dla Nas karta kredytowa stała się Twoim przyjacielem?

Sposób jest jeden nauczmy się świadomie korzystać z okresu bezodsetkowego karty i spłacajmy zadłużenie karty kredytowej w wyznaczonym przez bank terminie. Jeśli opanujemy podstawowe zasady zarządzania kartą z zadowoleniem będziemy sięgać po kartę kredytową w momencie płatności.

Kartą bezgotówkowo zapłacimy za wszelkiego rodzaju zakupy, rachunki: energię, gaz, internet, podróże, bilety lotnicze, sprzęt AGD czy wyposażenie sportowe itp. Ostatnio wprowadzoną również opcją w standard jest realizacja płatności za bilety w transporcie publicznym. Miejska Karta Kredytowa Citibanku została wydana właśnie z myślą o osobach podróżujących autobusami komunikacji miejskiej. Karta wydawana jest przy współpracy Zarządu Transportu Miejskiego i zapewnia możliwość kupna biletów ZTM. Karta wydawana jest w technologii PayPass a więc płacąc za bilety (kwotą do 50 zł) nie musimy wkładać karty do terminala i podawać nr PIN. Wystarczy zbliżyć kartę do czytnika i już. Transakcja zostaje sfinansowana. Gotówka teoretycznie jest niepotrzebna.

Dodatkowo dzięki współpracy z ZTM każde wydane kartą kredytową 1 zł przyznaje na naszym koncie 1 punkt. Zebrane punkty wymieniamy na nagrody jakimi są bilety ZTM. Wniosek nasuwa się sam – zamknięta w karcie gotówka nie jest taka zła. Oprócz płatności czerpiemy dodatkowe korzyści jakimi banki uatrakcyjniają swoje oferty o: bonusy w postaci zwrotu procentowego wartości wykonanych transakcji, usługi czy ubezpieczenia.

Z kartą Miejską otrzymujemy możliwość skorzystania z szerokiego zakresu płatnych ubezpieczeń tj:

Pakiet Bezpieczeństwa, w ramach którego zostaniesz objęty ochroną ubezpieczeniową pięciu ubezpieczeń: bezpieczne zakupy (zwrot kosztów lub naprawy w przypadku kradzieży lub zniszczenia), tańsze zakupy (zwrot różnicy ceny produktu zakupionego kartą w kwocie powyżej 300 zł, gdzie różnica ceny wynosi minimum 200 zł), bezpieczna podróż (ubezpieczenie na życie podczas podróży publicznymi środkami transportu, za którą zapłaciłeś kartą), opóźnienie lotu (w razie opóźnienia lub odwołania lotu),  opóźnienie bagażu (jeżeli w trakcie podróży zagranicznej zostaniesz czasowo pozbawiony bagażu lub rzeczy osobistych na okres dłuższy niż 4 godziny). Opłata za pakiet wynosi 6,50 zł miesięcznie.

Credit Shield, które zwalnia z obowiązku spłacenia salda zadłużenia karty. Ubezpieczenie dostępne w 2 wariantach: Credit Shield (w przypadku śmierci lub trwałej i całkowitej niezdolności ubezpieczonego do pracy) oraz Credit Shield Plus (w przypadku śmierci ubezpieczonego, śmierci ubezpieczonego w wyniku nieszczęśliwego wypadku, trwałej i całkowitej niezdolności ubezpieczonego do pracy lub utraty pracy). W przypadku utraty pracy przez ubezpieczonego zakład ubezpieczeń spłaci do sześciu kolejnych minimalnych kwot do zapłaty. Miesięczna opłata wynosi dla wariantu: I. – 0,36% salda zadłużenia; II. – 0,79% salda zadłużenia.

Miejska Karta Kredytowa Citibanku może zostać wydana z limitem kredytowym do 100.000 zł. Jego przyznanie i wysokość bank ustala indywidualnie na podstawie naszej zdolności kredytowej. Jednak aby ubiegać się o przydzielenie właśnie tej karty musimy miesięcznie zarabiać minimum 1.500 zł netto.  Jest to warunek z góry narzucony przez bank.

Karta kredytowa wydawana jest z okresem bezodsetkowym 56 dni. Przez ten okres swobodnie korzystamy z nieoprocentowanej gotówki. Po jego upływie oprocentowanie pożyczonej bezgotówkowo kwoty wzrasta do oprocentowania zwykłego kredytu gotówkowego i wynosi 10%. Podobnie oprocentowane są transakcje gotówkowe.

Przy realizacji przelewu z rachunku karty, wypłacie gotówki z bankomatu zarówno w kraju jak i za granicą bank nalicza opłatę w wysokości 6% kwoty transakcji, minimum 10 zł. Jest to dość wysoka opłata pobierana choćby dlatego by zmusić użytkownika karty do posługiwania się kartą w momencie płatności, do których karta została stworzona, a mianowicie płatności bezgotówkowych.

Opłata naliczana za wydanie karty w pierwszym roku oraz za jej miesięczne użytkowanie wynosi 8 zł.