prezentDzień Matki tuż, tuż a my nie mamy nadal stosownego upominku dla osoby, która jest dla nas w życiu najważniejsza? Karta przedpłacona może okazać się najlepszym prezentem jakim możemy obdarować swoich bliskich. Dając kartę przedpłaconą w prezencie nie musimy obawiać się, że będzie ona nietrafioną w kolorze apaszką lub książką, która została już przeczytana. Karta pozwala właścicielowi na całkowitą dowolności opłacanych nią transakcji. I nie ważne czy płatności dokonamy w punkcie handlowym, Internecie, u fryzjera czy u kosmetyczni. Kartą sfinansujemy każdy zakup do wartości środków, którymi zasilono rachunek karty.

Czym więc jest karta prepaid? Karta przedpłacona jest rodzajem karty płatniczej, która umożliwia dokonywanie płatności z wykorzystaniem środków dostępnych na rachunku karty. O wydanie karty może ubiegać się każdy z nas. W momencie aplikowania o kartę utworzony zostaje rachunek techniczny, który musimy zasilić przed użyciem karty. Kwota jaką przelejemy na konto karty a tym samym wysokość środków do wykorzystania jest dowolna, uzależniona tylko i wyłącznie od nas.

Mając tak przygotowane podłoże możemy wyruszyć na zakupy.  Kartą zrealizujemy każdą płatność bezgotówkową jaką chcemy, możemy również dokonać operacji wypłaty żywej gotówki z  dowolnego bankomatu. Transakcję autoryzowane są do wysokości salda, którym został zasilony wcześniej rachunek karty. I tu nasuwa się kolejny atut karty prepaid a mianowicie – karta przedpłacona jest prezentem na każdą kieszeń. Nie ma z góry ustalonych limitów kwotowych (górnej i dolnej granicy), którymi musimy zasilać kartę zgodnie z warunkami umowy. Nie ma z góry ustalonego okresu w trakcie, którego środki muszą zostać wykorzystane. Zasilenie rachunku karty, dysponowanie środkami oraz czas realizacji płatności jest całkowicie dowolny. A to jest najważniejsze by prezent, którym obdarujemy naszych bliskich był idealny, indywidualnie dopasowany do każdego z osobna.

Formalnie karta wydawana jest na pewien okres czasu. Właściciel karty ponosi jednorazową opłatę za jej przyzywanie oraz może ponosić koszty (nie zawsze) jej miesięcznego użytkowania. Rachunek karty ma charakter czysto techniczny. Konto utworzone jest tylko po to by prowadzić archiwizację transakcji realizowanych kartą. Za jego pomocą nie można wykonywać innych operacji bankowych takich jak płatności z rachunku, zakładać lokaty czy rozliczać kredyt. Co ważne decydując się na kartę przedpłaconą nie musimy posiadać w banku rachunku osobistego. Dlatego karta prepaid może okazać się najlepszym rozwiązaniem na niejeden prezent.

Bank Karta Okres ważności Opłata za wydanie Opłata miesięczna
Bank Millennium MasterCard Prepaid

4 lata

15 zł

2 zł

* Opłata nie zostanie naliczona w przypadku dokonania kartą co najmniej 1 transakcji  bezgotówkowej.

Bank Pekao S.A. Karta pre-paid

18 miesięcy

20 zł

1 zł

* Opłata nie zostanie naliczona w przypadku dokonania kartą co najmniej 1 transakcji w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

BZ WBK Karta upominkowa

2 lata

10 zł

0,99 zł

BZ WBK Karta internetowa

2 lata

4,99 zł

0,99 zł

ING Bank Śląski Maestro Przedpłacona

3 lata

15 zł

Nie dotyczy.

mBank eKarta

5 lat

25 zł

Nie dotyczy.

BNP Paribas Bank Polska SA Karta przedpłacona

3 lata

25 zł

Nie dotyczy.