Konto Słoneczne wprowadzone ostatnio do oferty GetIn Banku to oferta rachunku osobistego przeznaczonego dla osób w wieku od 55 lat. Rachunek pozwala na aktywne korzystanie z elektronicznej obsługi za pośrednictwem Internetu, SMS, infolinii telefonicznej oraz bezpośredniej obsługi doradcy w oddziale banku.

Jak widzisz konto posiada wszelkie udogodnienia zastosowane we współczesnej bankowości elektronicznej, które usprawniają codzienne życie nie tylko ludzi młodych.

Sama oferta rachunku wygląda następująco. Bank za miesięczne prowadzenia konta pobiera opłatę w wysokości 7,99 zł. Jeśli w ciągu poprzedniego miesiąca na konto wpłynie kwota co najmniej 500 zł z innego banku lub zostaną rozliczone transakcje bezgotówkowe kartami debetowymi wydanymi do rachunku na łączną kwotę minimum 300 zł, prowadzenie konta będzie bezpłatne. To duży plus oferty gdyż jeśli spełnisz powyższe warunki konto prowadzone będzie całkowicie bezpłatne.

Dodatkowo jako właściciel karty płatniczej możesz otrzymać specjalną kartę debetową wydawaną do rachunku, dzięki której otrzymasz zwrot 5% wartości (maksymalnie 25 zł miesięcznie) transakcji opłaconych kartą w aptekach na terenie całego kraju.

Do rachunku wydawane są dwa rodzaje kart płatniczych: karta Visa Electron oraz MasterCard Debit PayPass. Za użytkowanie karty Visa Electron miesięcznie naliczana jest opłata w wysokości 5 zł. W przypadku rozliczenia przez bank transakcji bezgotówkowych w poprzednim miesiącu kalendarzowym, dokonanych przez Ciebie kartą na kwotę minimum 300 zł, opłata miesięczna nie zostanie pobrana. Karta dostępna z opcjonalnym pakietem ubezpieczeniowym, którego koszt wynosi 4,95 zł miesięcznie.

Za użytkowanie karty MasterCard Debit PayPass  miesięcznie zapłacisz 3,99 zł. W przypadku rozliczenia przez bank transakcji bezgotówkowych w poprzednim miesiącu kalendarzowym, dokonanych przez Ciebie kartą na kwotę minimum 100 zł, opłata miesięczna nie zostanie pobrana.

Wypłata gotówki w sieci bankomatów Getin Banku i Euronet jest bezpłatna. Wypłata gotówki z pozostałych bankomatów kartą Visa jest usługą płatną w wysokości 4,5% od kwoty, minimum 5 zł, kartą MasterCard opłata to 3,5%, minimum 5 zł.  Za wypłatę gotówki z bankomatów sieci BZ WBK i eCard zapłacisz 2,99 zł. Wypłata gotówki za granicą jest usługą płatną w wysokości 4,5% od kwoty, minimum 10 zł.

Jeśli chodzi o realizację transakcji wszelkie przelewy wewnętrzne realizowane są bezpłatnie. Podobnie nic nie zapłacisz za przelew zewnętrzny wykonany za pośrednictwem Internetu. Przelew zewnętrzny za pośrednictwem GETIN Phone kosztuje 2,49 zł. Za przelew zewnętrzny złożony w oddziale banku zapłacisz 5,99 zł.

Opłata za zdefiniowanie, modyfikację, odwołanie zlecenia stałego za pośrednictwem GB24 nie jest naliczana. Koszt ustanowienia usługi w oddziale banku wynosi 4,99 zł, za pośrednictwem GETIN Phone – 2,99 zł. Realizacja zlecenia za pośrednictwem GB24 jest bezpłatnie, w oddziale koszt jednorazowego zlecenie to 5,99 zł. Zlecenie zmienne to koszt 1,99 zł (kwota zlecenie dostarczana do banku przez wierzyciela) lub 4,99 zł (informacja o kwocie dostarczana przez Ciebie do oddziału osobiście).

Za zdefiniowanie i dezaktywację polecenia zapłaty bank nie pobiera opłat. Realizacja polecenia zapłaty wewnętrznego jest usługą bezpłatną, realizacja polecenia zapłaty zewnętrznego kosztuje 0,7 zł.

Dodatkową opcją rachunku jest dostępny w limit kredytowy. Wysokość limitu w kwocie od 500 zł jest uzależniona od kwoty stałych wpływów na rachunek oraz czasu jego funkcjonowania. Opłata miesięczna za postawienie środków w rachunku do Twojej dyspozycji naliczana jest w wysokości 0,25% kwoty udzielonego kredytu, minimum 2 zł.

Jako właściciel rachunku możesz skorzystać z opcjonalnego ubezpieczenia zdrowotnego przygotowanego przy współpracy banku z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Europa. „Pakiet zdrowia“ obejmuje szeroki zakres świadczeń oraz nielimitowaną ilość wizyt lekarskich w ponad 1.300 placówkach medycznych w całej Polsce. W ramach pakietu do wyboru otrzymujesz 3 warianty ubezpieczenia. W wersji podstawowej  ubezpieczenie  oferuje pomoc medyczną w przypadku zachorowania osoby ubezpieczonej (nielimitowaną opiekę lekarzy podstawowej opieki medycznej, pomoc doraźną i domową, opiekę lekarzy specjalistów bez skierowań, badania laboratoryjne, zabiegi ambulatoryjne, badania radiologiczne i USG, badania czynnościowe, szczepienia ochronne), a także refundację kosztów usług medycznych poniesionych w okresie ubezpieczenia. W wariancie – „Pakiet Zdrowia Plus” zakres ubezpieczenia został poszerzony o profilaktykę stomatologiczną, obejmującą zniżki na leczenie dentystyczne. Miesięczne koszty ubezpieczenia został uzależniony od wybranego przez Ciebie wariantu. Pakiet Zdrowia Indywidualny kosztuje 38,99 zł; Pakiet Zdrowia Rodzinny kosztuje 89,99 zł; Pakiet Zdrowia PLUS Indywidualny kosztuje 58,99 zł; Pakiet Zdrowia PLUS Rodzinny kosztuje 139,99 zł; Pakiet Zdrowia Senior 29,99 zł.

Podsumowując: Zwrot choćby niewielkiej kwoty wydanej na leki jest nie powiem bardzo dużym atutem Konta Słonecznego, który może przeważyć o jego wyborze. Dodatkowo możliwość ominięcia kosztów prowadzenia rachunku oraz karty płatniczej sprawia, że oferta staje się jedną z lepszych propozycji.

Zanim jednak podejmiesz decyzję o wyborze Konta Słonecznego zastanów się czy Twoje miesięczne wpływy na rachunek oraz obroty kartą płatniczą przełożone na zakupy w aptece przyniosą oczekiwane zyski. Dodatkowo przemyśl jaki sposób realizacji płatności jest przez Ciebie wybierany najczęściej. Konto Słoneczne przeznaczone dla osób powyżej 55 lat niestety według mojego odczucia jest kontem, które opłaca się osobą bardzo dobrze radzącym sobie z jego elektroniczną obsługą. Jeśli będziesz całkowicie korzystał z rachunku przez Internet to propozycja Konta Słonecznego jest warta polecenia. Jeśli natomiast wolisz wizytę w oddziale banku to konto nie jest dla Ciebie. Koszt prowadzenia rachunku (w najgorszym przypadku) to suma 7,99 plus opłata naliczana za obsługę karty płatniczej 5 zł. Do tego choć jeden w miesiącu przelew zewnętrzny wykonany w oddziale banku 5,99 zł i jedna wypłata gotówki nie we własnym bankomacie minimum 5 zł sprawiają, że nawet maksymalna kwota zwracana ze leki do 25 zł staje się nierealnym zyskiem.