Rachunek osobisty stał się tak powszednim narzędziem finansowym, że praktycznie każdy z nas posiada owy rachunek na własność. Jedni założyli rachunek osobisty by ułatwić sobie codzienną organizację własnych środków, drudzy zostali zmuszeni do jego posiadania przez wymóg zakładu pracy do świadczenia wynagrodzenia czy stałych świadczeń typu renta, emerytura.

Ograniczenia w kryteriach pozwalających założyć rachunek osobisty są znikome. Zwykle bank wymaga pełnoletniości dla rachunków wyposażonych w pełną funkcjonalność produktową, jednak minimalny wiek 13 lat już pozwala w większości ofert na posiadania rachunku osobistego choćby jako współwłaściciel.  Górna granica wieku zwykle nie jest ograniczana przez bank. Tak więc dowolność jest duża, zarówno w rodzajach kont jak i w ich funkcjonalnym przeznaczeniu. Wybór zależy tylko i wyłącznie od Twoich indywidualnych potrzeb jak i Twojego stylu życia.

Nawet jeśli popełniłeś błąd w wyborze i obecny rachunek osobisty nie spełnia Twoich wymagań decyzja, którą podjąłeś wcześniej nie jest na całe życie. Umowa rachunku zwykle podpisywana jest na czas nieokreślony i w dowolnym momencie jej trwania możesz spokojnie z niej zrezygnować.

Oferta Konta Osobistego w Alior Banku spełnia dość wygórowane wymogi jeśli wziąć pod uwagę kategorię rachunków osobistych standardowych. W kontach osobistych prestiż przeznaczonych dla wybranej grupy klientów banku większość opcji, w które zostało wyposażone Konto Osobiste Alior Banku jest standardem lecz dla zwykłych kont mogą one okazać się istnym wyjątkiem. Mowa tutaj choćby o usługach typu Assistance, Pomocni Fachowcy czy Concierge zwykle dostępnych tylko dla rachunków prestiż.

Jednak tutaj nie otrzymujesz powyższych usług za darmo. Aby móc skorzystać z bezpłatnych pakietów Assistance, Pomocni Fachowcy oraz Concierge Alior Bank musi byż Twoim „bankiem głównym”. Co to oznacza: Alior Bank jest Twoim „głównym bankiem” jeśli na Twoje konto co miesiąc wpływa wynagrodzenie od pracodawcy, renta lub emerytura z ZUS, bądź stypendium z uczelni, lub na Twoje konto wpływa miesięcznie z innego banku lub z rachunku firmowego w Alior Banku przelew na kwotę minimum 2.000 zł (w przypadku osób poniżej 24 roku życia, które są studentami/uczniami/słuchaczami, wystarczy 1.000 zł), lub Twoje łączne średnie saldo miesięczne na lokacie terminowej, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym, oszczędnościowym, w jednostkach uczestnictwa funduszy inwestycyjnych i bankowych papierach wartościowych emitowanych przez Alior Bank wynosi minimum 10.000 zł, lub Twoje łączne średnie saldo miesięczne zadłużenia w ramach posiadanego rachunku karty kredytowej, pożyczki, limitu kredytowego w rachunku lub kredytu zabezpieczonego na nieruchomości wynosi minimum 5.000 zł.

Jeśli spełniasz powyższe warunki spokojnie możesz korzystać z wszystkich przywilejów Konta Osobistego. A mianowicie:

Pakiet Assistance to bezpłatny pakiet w ramach, którego korzystasz z ochrony w zakresie: POMOCY W DOMU – usługi specjalistów (hydraulika, szklarza, elektryka, stolarza, ślusarza), organizacji opieki nad zwierzętami domowymi, pogwarancyjnej naprawy sprzętów AGD, RTV i komputerowych oraz możliwości skorzystania z infolinii remontowo-budowlanej; POMOCY MEDYCZNEJ – w przypadku nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania na terenie całego kraju, w tym możliwości zamówienia wizyty lekarskiej, transportu medycznego, opieki domowej oraz z infolinii medycznej; POMOCY W PODRÓZY SAMOCHODEM – pomocy technicznej w razie awarii lub wypadku samochodu na terenie całej Unii Europejskiej, w tym naprawy na miejscu i holowania auta oraz z samochodu zastępczego i kierowcy zastępczego.

Dodatkowo korzystasz za darmo z usługi Concierge „Osobisty Asystent”, w ramach której dedykowany konsultant pomoże Tobie zamówić m.in. bilety lotnicze, miejsce w hotelu, kinie lub restauracji, zorganizować dostarczenie zakupów czy opiekę nad dziećmi. Dzięki usłudze można uzyskać także m.in: aktualne informacje o imprezach kulturalnych, sportowych, bieżące wiadomości o warunkach drogowych, a także skorzystać z infolinii „savoir-vivre”.

Konto osobiste jest otwierane i prowadzone bezpłatnie. Bezpłatnie korzystasz również z internetowej, telefonicznej obsługi rachunku. Płacisz jedynie 0,30 zł za pojedynczy sms powiadamiający jeśli zechcesz skorzystać z informacji o rachunku za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Minimalna jak i maksymalna kwota posiadanych na koncie środków nie została sztywno określona przez bank. Każda nawet najmniejsza kwota pieniędzy dostępna na rachunku oprocentowana została wartością 0,10%. Dodatkowo oprocentowanie posiadanej połowy środków każdej nocy wzrasta do wartości 4% uruchamiając opcję lokaty nocnej.

Jeśli chodzi o podstawowe funkcje rachunku przelewy pomiędzy rachunkami tego samego banku realizowane są bezpłatnie. Podobnie, bezpłatnie wykonywany jest przelew międzybankowy realizowany za pośrednictwem bankowości internetowej. Za przelew zewnętrzny realizowany w placówce banku pobierana jest opłata w wysokości 6 zł, za przelew wykonany za pośrednictwem automatycznego serwisu IVR zapłacisz 3 zł,  u konsultanta przelew zewnętrzny kosztuje 5 zł. Za przelew realizowany do ZUS/US pobierana jest opłata jak za zwykły przelew zewnętrzny. Wykonywany w oddziale banku – opłata 6 zł, serwis IVR – 3 zł, konsultant – 5 zł, internet – bezpłatnie.

Opłata za zdefiniowanie, modyfikację i deaktywację  zlecenia stałego za pośrednictwem bankowości internetowej lub mobilnej nie jest pobierana. Jeśli zlecenie definiujesz, modyfikujesz lub deaktywujesz w oddziale banku lub za pośrednictwem bankowości telefonicznej opłata wynosi 2 zł. Realizacja zlecenia stałego jest usługa bezpłatną.

Za uruchomienie, realizację i deaktywację polecenia zapłaty bank nie pobiera żadnych opłat.

Jeśli chodzi o bezpośrednią wypłatę gotówki z bankomatów wypłata gotówki z bankomatów Alior Banku jest bezpłatna. Podobnie wypłata gotówki z pozostałych bankomatów jak i z bankomatów za granicą jest usługą bezpłatną. To nie powiem największy atut oferty, gdyż rzadko w rachunkach standardowych zdarza się bez prowizyjna wypłata gotówki z wszystkich bankomatów na całym świecie.

Środki dostępne na rachunku wypłacasz kartą płatniczą. W Alior Banku do rachunku wydawana jest karta płatnicza MasterCard z wizerunkiem lub Karta MasterCard wydawana bezpłatnie z funkcjonalnością karty zbliżeniowej w technologii PayPass. Wydanie karty MasterCard oraz jej wznowienie z kolejnym rokiem użytkowania kosztuje 15 zł. Karta wydawana jest na okres 3 lat. Miesięczna obsługa karty kosztuje 9 zł (5 zł jeśli Alior Bank jest Twoim „głównym bankiem”). Do karty dołączony jest bezpłatny pakiet ubezpieczeniowy obejmujący ubezpieczenie nieuprawnionego użycia karty i ubezpieczenie gotówki od rozboju.

Oprócz standardowych kart płatniczych w ofercie Alior Banku wprowadzono nowość naklejkę zbliżeniową, która jest kartą płatniczą wydawaną za 0 zł do rachunku w postaci kilkucentymetrowej naklejki. Możesz umieścić ją na dowolnym przedmiocie, np. na telefonie komórkowym i realizować płatności w systemie PayPass.

Dodatkowo płacąc kartą korzystasz z programu „Rodzinne przywileje”. W aptekach i teatrach otrzymujesz 5% rabatu na zakupy. Dziecko płacąc w kinach i sklepach z zabawkami, grami, artykułami sportowymi również otrzymuje 5% zwrotu za zakupy.

W ramach programu „Rodzinne przywileje”, w którym otrzymujesz do dyspozycji ofertę bezpłatnego rachunku osobistego dla siebie i Twojego dziecka rodziny, w których na świat przyszło dziecko za okazanie aktu urodzenia mogą otrzymać becikowe w kwocie 500 zł.

Oprócz własnych środków na rachunku jako jego właściciel otrzymujesz do dyspozycji również limit kredytowy przyznawany jest po pierwszym wpływie na podstawie badanej przez bank Twojej zdolności kredytowej. Opłata za przyznanie, przedłużenie lub podwyższenie limitu wynosi 1,6% przyznanej kwoty, minimum 60 zł. Maksymalna wysokość limitu zależy od Twojej zdolności kredytowej. Dla studentów (minimum II roku) wynosi 2.000 zł. Oprocentowanie pożyczonych środków wynosi 17%.