oliwkaDziś darmowy rachunek osobisty w wielu przypadkach można uznać za historię. Obecnie bardzo trudno znaleźć bank obsługujący konto za 0 zł. W ofertach kont osobistych dostępnych na rynku finansowym praktycznie każda instytucja nie naliczanie opłat za prowadzenie rachunku warunkuje dodatkowymi wymogami. Banki najczęściej wymagają zdeklarowania regularnych wpływów z tytułu wynagrodzenia, renty czy emerytury lub zrealizowania transakcji na odpowiednią kwotę kartą płatniczą wydaną do rachunku.

Powyższe warunki  mogą nie stanowić wielkiej przeszkody dla wielu z nas, głównie osób posiadających stałe źródło dochodów i swobodnie poruszających się w płatnościach bezgotówkowych. Jednak dla osób, które mają problem z odnotowaniem stałych wpływów lub ich wysokość jest zbyt niska prowadzenie konta osobistego może stać się dość wysokim kosztem.

Jak wiemy opłaty związane z posiadaniem rachunku osobistego to nie tylko opłata miesięczna naliczana za jego prowadzenie ale również koszty związane z realizacją przelewów, zleceń stałych, poleceń zapłaty itd. Dodatkowo do kosztów możemy doliczyć opłaty naliczane za użytkowaniem karty płatniczej i operacje wypłat gotówki z bankomatów dokonywanych za jej pośrednictwem.

Ostatnio wprowadzane zmiany w tabeli opłat i prowizji praktycznie w każdym banku nie są dla nas korzystne. Śledząc usługi związane z kontem rozliczeniowym można stwierdzić, że w większości przypadków podwyższono opłaty za prowadzenie konta, wprowadzono opłaty za realizację przelewów wewnętrznych (głównie przelewów dokonywanych w oddziale banku a jak pamiętamy to one od zawsze były operacją darmową), wzrosły opłaty za realizację przelewów zewnętrznych, podniosły się koszty naliczane za operację wypłat gotówki z bankomatu oraz obostrzone zostały warunki pozwalające na uniknięcie wyżej wymienionych kosztów.

Analizując ofertę standardowych kont osobistych śmiało można powiedzieć, że praktycznie tylko jeden bank pozostał przy bezpłatnej (nie opatrzonej dodatkowymi obostrzeniami) obsłudze rachunku Jest nim Smart Bank. Jako właściciel Smart Konta nie zapłacisz za prowadzenie rachunku, kartę płatniczą, przelewy krajowe oraz trzy pierwsze w miesiącu wypłaty gotówki z bankomatów na całym świecie (każda kolejna to koszt 5 zł). Nie jest zaskoczeniem, że w czołówce zerowych kosztów i obwarowań darmowego rachunku nie znalazł się mBank. To on do niedawna lider bezpłatnej obsługi rachunku wprowadza opłatę za karę płatniczą, której miesięczna wynosi 6 zł. Opłata ta może zostać obniżona do 0 zł jednak warunkiem jest dokonanie transakcji bezgotówkowych na minimalną kwotę 300 zł. Podobnie sytuacja przedstawia się w Wymarzonym Koncie Osobistym Raiffeisen Polbank wprowadzonym niedawno do oferty banku. Rachunek przyciąga tym, iż łączy w sobie jednocześnie ofertę rachunku bieżącego, oszczędnościowe i lokaty (oprocentowanie środków na rachunku maksymalnie wynosi 2% w skali roku) a przy tym prowadzony jest bezpłatnie. Dodatkowo konto zapewnia bezpłatne przelewy realizowane za pośrednictwem internetu oraz telefonu komórkowego. Bezpłatnie wypłacasz gotówkę z bankomatów w Polsce i bezpłatnie zostanie przyznany limit w rachunku do 100.000 zł. Jednak posiadanie i użytkowanie karty płatniczej wydawanej do rachunku to koszt 3 zł miesięcznie bez możliwości jej uniknięcia.

Zmiany w tabeli opłat i prowizji dotyczące kosztów prowadzenia rachunku to nie jedyne zmiany, które zaobserwowaliśmy. Dużą zmianą na naszą niekorzyść jest podwyższenie opłat za realizację przelewów zewnętrznych oraz wprowadzona opłaty za realizację przelewów wewnętrznych. I tutaj przykładem jest Bank BPH, który za realizację przelewu wewnętrznego za pośrednictwem Bankowości Telefonicznej pobiera opłatę w wysokości 4 zł, a w oddziale banku 7 zł. Bank BZ WBK za przelew wewnętrzny realizowany w placówce (z wyłączeniem przelewu pomiędzy rachunkami własnymi) nalicza opłatę w wysokości 8 zł.

Bank

Konto

Opłata za prowadzenie

Warunki zwolnienia

Opłata za kartę

Warunki zwolnienia

Bank SMART

Smart Konto

0,00 zł

nie dotyczy

0,00 zł

nie dotyczy

Raiffeisen Polbank

Wymarzone Konto Osobiste

0,00 zł

nie dotyczy

3,00 zł

nie dotyczy

mBank

eKonto

0,00 zł

nie dotyczy

6,00 zł

Transakcje bezgotówkowe na kwotę minimum 300 zł.

BZ WBK

Konto Godne Polecenia

0,00 zł

nie dotyczy

7,00 zł

nie dotyczy

ING Bank Śląski

Konto Direct

0,00 zł

nie dotyczy

7,00 zł

Transakcje bezgotówkowe na kwotę minimum 200 zł.

Bank Millennium

Konto 360°

8,00 zł Raz w miesiącu co najmniej jedna transakcja bezgotówkowa kartą płatniczą wydawaną do rachunku oraz wpływ z rachunku zewnętrznego minimum 1.000 zł.

7,00 zł

Raz w miesiącu co najmniej jedna transakcja bezgotówkowa oraz wpływ z rachunku zewnętrznego minimum 1.000 zł.

Citi Handlowy

Citi Priority

25,00 zł Wpływ minimum 5.000 zł lub średnie saldo na wszystkich rachunkach w banku minimum 30.000 zł.

0,00 zł

nie dotyczy

PKO BP

Konto za Zero

6,90 zł Wpływ minimum 1.500 zł.

6,90 zł

Transakcje bezgotówkowe na kwotę minimum 300 zł.

GETIN Bank

Konto GETIN UP

9,99 zł Transakcje bezgotówkowe kartami debetowymi lub płatności aplikacją iKasa na łączną kwotę minimum 300 zł oraz wpłata wynagrodzenia minimum 1.000 zł

7,99 zł

Transakcje bezgotówkowe kartą lub iKasa na kwotę minimum 300 zł, opłata miesięczna obniżana do 2,99 zł.

Credit Agricole

Konto PROSTOoszczędzające

4,90 zł

nie dotyczy

3,90 zł

Transakcje bezgotówkowe kartą lub iKasa na kwotę minimum 300 zł, opłata miesięczna obniżana do 2,99 zł.

Alior Bank

Konto Rozsądne

8,00 zł Wpływ na rachunek z tytułu wynagrodzenia, emerytury, renty, stypendium z uczelni itp.

13,00 zł

Wpływ na rachunek z tytułu wynagrodzenia, emerytury, renty, stypendium z uczelni itp. opłata obniżana do 5 zł.

BNP Paribas Bank Polska SA

iKonto

9,00 zł Wpływ na rachunek minimum 1.000 zł

6,00 zł

Transakcje bezgotówkowe na kwotę minimum 200 zł.

 

Podsumowując: rachunek osobisty stał się nieodzowną częścią naszej codzienności i praktycznie nie ma osoby, która nie posiadałby jednego konta rozliczeniowego. Jednak jego udostępnienie i obsługa kosztuje. A w związku z kryzysem finansowym, który miał miejsce w ostatnim okresie era bezpłatnych kont osobistych, jak i wysoko oprocentowanych oszczędności po prostu przeminęła.