Konto oszczędnościowe w odróżnieniu od lokaty bankowej charakteryzuje się swobodą wypłat oraz swoją bezterminowością. Umowa rachunku oszczędnościowego podpisywana zostaje na czas nieokreślony, brak również kwoty minimalnej z góry określonej przez bank wymaganej do jego założenia. W czym więc tkwi sedno dwóch tak podobnych a zarazem tak różnych produktów oszczędnościowych.

Konstrukcja rachunku oszczędnościowego jak sama nazwa wskazuje została oparta na funkcjonalności zwykłego konta osobistego. Lokujesz na nim środki, dokonujesz wpłat i wypłat, posiadasz dostęp do swoich oszczędności kiedy tylko chcesz. Elektroniczna obsługa rachunku sprawia, że podgląd wykonywanych operacji i ich realizacja jest praktycznie nieograniczona. Swobodnie korzystasz z przywilejów i udogodnień konta osobistego.

Lokata natomiast jest produktem terminowym. Środki lokujesz na ściśle określony okres. Jakiekolwiek ruchy na rachunku lokaty dotyczące wypłaty środków w trakcie trwania umowy grożą całkowitą utratą wypracowanych do tej pory odsetek.

Dlaczego więc jedni wybierają rachunek oszczędnościowy a inni lokatę bankową?

Stojąc przed takim dylematem musisz sobie odpowiedzieć na jedno ważne pytanie: czy zamrożone na określony okres środki ulokowane na lokacie bankowej nie będą Ci potrzebne przez cały okres jej trwania. Jeśli nie, spokojnie lokuj oszczędności na lokacie bankowej. Jeśli jednak istnieje choć cień wątpliwości, że będziesz w bliżej nieokreślonym czasie potrzebował szybko Twoich oszczędności ulokuj je na rachunku oszczędnościowym.

Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego jest zazwyczaj niższe niż na lokacie bankowej jednak jest to cena, którą płacisz za opisaną wyżej swobodę wypłat.

Konto Oszczędnościowe Plus Banku PKO BP oprocentowane jest wartością 3,9% w skali roku. Nie jest to najwyższa stopa zwrotu jaką oferują konkurencyjne rachunki. Jednak nie oprocentowanie jest zaletą Konta Oszczędnościowego Plus.

Bank Konto Rachunek osobisty
Oprocentowanie
Deutsche Bank db Konto Oszczędnościowe 24h Nie 5,67%
BNP Paribas Fortis Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe Tak 5,5%
ING Bank Śląski OKO Nie 5,25%
Lukas Bank Rachunek Oszczędzam Tak 4,86%
Bank PKO BP
Konto Oszczędnościowe PLUS Nie 3,90%
Bank Millennium Konto Oszczędnościowe Codziennie Więcej Tak 3,65%

Nowością w rachunku oszczędnościowym Banku PKO BP jest możliwość wyboru kapitalizacji jego odsetek. Jako właściciel rachunku posiadasz do wyboru kapitalizację miesięczną dostępną w ofercie standardowej rachunku oraz kapitalizację dzienną przeznaczoną dla osób posiadających rachunek osobisty w banku.

Tak, bank nie wymaga posiadania rachunku osobistego w PKO BP do założenia konta oszczędnościowego jednak jeśli będziesz go miał kapitalizacja odsetek środków zgromadzonych na Twoim Koncie Oszczędnościowym Plus będzie dzienna. Pracujące odsetki, na koniec każdego dnia lub miesiąca będą powiększać kwotę Twojego ulokowanego kapitału.

Dodatkowo jako właściciel rachunku możesz wpłacać i wypłacać dowolną ilość środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowym bez utraty wypracowanych do tej pory odsetek. Jedynym ograniczeniem jest opłata naliczana przez bank od realizacji drugiej wypłaty z rachunku. Pierwsza wypłata w miesiącu jest bezpłatna. Kolejne obarczone są opłatami w wysokości 7,99 zł w przypadku przelewu wykonywanego za pośrednictwem Internetu. Jeśli wypłacisz gotówkę za pośrednictwem infolinii czy w oddziale banku zapłacisz 9,99 zł.