rownowagaLuki powstałe w finansach po wakacyjnym urlopie, wyprawce szkolnej czy zwyczajnym zawyżeniem codziennych wydatków dla wielu z nas nie rokują optymistycznym spojrzeniem w najbliższą przyszłość. Jesienne wieczory zmuszają nas do refleksji i zastanowieniem się jak zakończyć rok z czystą od zadłużeń kartą. Jak uzupełnić braki w domowym budżecie tak aby utrzymać płynność finansową i nie wpaść w spiralę coraz to większych zadłużeń? Sposobów mamy kilka.

Najprostszą i najtańszą opcją byłoby skalkulowanie stanu własnych oszczędności i jeśli je posiadamy -naruszenie ich poprzez zerwanie przed okresem umownym zaplanowanej inwestycji, długoterminowej lokaty czy wypłatę środków z rachunku oszczędnościowego. Łatwiej i najprościej jest skorzystać z własnych środków niż pożyczać  ją od rodziny czy banku. Jest to też najtańsza opcja. Korzystniej jest stracić zyski z oszczędności niż spłacać raty kredytu gotówkowego, którego rzeczywiste koszty są wielokrotnie wyższe niż odsetki wypracowane przez kapitał.

Możesz spróbować pożyczyć środki od rodziny i znajomych lecz może to być dla nas dość wstydliwa kwestia. Z pewnością nikt z nas nie chciałby sytuacji takiej jak przeżycie wakacji marzeń, gdzie wspomnieniami dzielimy się z najbliższymi a w kolejnych miesiącach wracamy do tych samych osób po pożyczkę gdyż okazuję się, że niezapomniana podróż zagraniczna okazała się za droga, nie na naszą kieszeń więc potrzebujemy pożyczki.

Powyższa przykłady są rozwiązaniem lecz nie zawsze posiadamy w naszym budżecie rezerwy finansowe lub znajomych, którzy tylko czekają na to aby pożyczyć nam własne pieniądze. W związku z czy z pomocą przychodzi kredyt gotówkowy, który nie musi być naszym wrogiem. Jeśli dobrze przeanalizujemy obecną sytuację, która zmusza nas do zaciągnięcia pożyczki w banku może być tak, że oddamy tyle ile pożyczyliśmy bez zbędnej oprawy wokół tematu.

Przyjaciel – aspekty na tak

  1. Kredyt pożyczamy od dowolnej instytucji.
  2. Nie tłumaczy się dlaczego potrzebujemy gotówki oraz na co ją wydamy.
  3. O kwocie również decydujemy sami. Bank udzieli nam takiego kredytu na ile pozwoli nasza zdolność kredytowa.
  4. Dziś idziemy do banku i dziś możemy otrzymać kredyt. Procedury wnioskowania kredytu i jego udzielania są tak proste i szybkie, że opcja kredytu „w 15 minut”nie jest mitem.
  5. Wydajemy gotówkę na to co chcemy. Kredyt gotówkowy ma to do siebie, że bank nie rozlicza nas z wydanych przez nas pieniędzy. Nie potrzebuję zabezpieczenia w postaci hipoteki, cesji na samochód czy weksla in blanco.

Wróg – aspekty na nie

  1. Koszty są pierwszym i największym minusem kredytu gotówkowego. Określone zostają przez RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa), w której jest ujęte wszytko: prowizja za udzielnie kredytu, jakie zapłacimy odsetki, koszty ubezpieczenia i pozostałe koszty. Jeśli dobrze odczytamy poszczególne wartości będzie to pierwszy krok do świadomego zostanie kredytobiorcą.
  2. Oferty kredytów gotówkowych są różne i koszty, które im towarzyszą również. Warto więc zanim zdecydujemy się na kredyt przeanalizować kilka ofert kredytu gotówkowego oraz opłaty, które poniesiemy za pożyczenie gotówki. Czasami może zdarzyć się tak, że oddziały różnych banków, których placówki są położone są obok siebie oferują kredyt o bardzo rozbieżnych kosztach. W rzeczywistości może okazać się, że przysłowiowe „kilka kroków dalej” zapłacimy kilkaset złotych mniej za kredyt.
  3. Maksymalna kwota kredytu może również okazać się problemem. Nie zawsze nasza sytuacja finansowa pozwoli na nam uzyskanie kredyt jaki byśmy chcieli. Wnioskując o kredyt liczy się nasza zdolność kredytowa. Bank sprawdza nasze dochody miesięczne oraz nasze obciążenia: koszty związane z życiem codziennym, obecne zobowiązania, sytuację rodzinną, majątkową a czasami nawet status społeczny. W ten sposób dokonuje kalkulacji czy nasze dochody pozwolą na regularną spłatę zaciąganego kredytu oraz utrzymanie dotychczasowych warunków życia. Ostatecznie może to być przeszkodą i możemy otrzymać kredyt w kwocie niższej niż planowaliśmy.
  4. Okres kredytu to jedna z ważniejszych kwestii. Od niego zależy wysokość raty kredytu jaki będziemy spłacać. Z reguły im krótszy okres spłaty tym koszty kredytu są niższe. Logicznym jest więc, że banki będą namawiać nas na kredyt o dłuższym okresie spłaty ponieważ jego koszty czyli ich zarobek będzie wyższy.

Podsumowując: w kredycie gotówkowym nie zawsze możemy otrzymać taką gotówką jaką byśmy chcieli ale najważniejszym jest by za jej pożyczenie srogo nie przepłacić. Z rozwagą przeanalizujmy wszystkie koszty, wysokość raty kredytu tak aby pożyczka gotówkowa pomogła nam uzupełnić nasze luki finansowe a nie pogłębić istniejącą dziurę w domowym budżecie.