Własne M przy minimum formalności. Czemu nie! Brzmi jak sucha reklama telewizyjna, jednak to nie szybki spot promujący w ciągu kilku sekund jedną markę. Czy kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim jest wart takiego wstępu? Według ostatniego rankingu kredytów hipotecznych Ing Bank Śląski został doceniony za doskonałą, faktyczną pracę profesjonalnych doradców. Dlaczego?

Oferta kredytowa w oparciu o aktualny rynek kredytów hipotecznych jest na swój sposób atrakcyjna.  Jednak tutaj szóstkę z plusem w ocenie dostają doradcy hipoteczni. Przetestowani osobiście od początku do końca potrafią zadbać o Ciebie. Jeśli Twoja wiedza na temat kredytu hipotecznego jest znikoma, boisz się ukrytych gwiazdek w ofercie, niezrozumiałych punktów w umowie możesz spokojnie przedstawić im swoje wymagania. A doradca punk po punkcie przeanalizuje z Tobą wstępną propozycję kredytową, oceni zdolność kredytową, zadba o szybkie, poprawne zgromadzenie dokumentacji niezbędnej do podpisania umowy, przyśpieszy procedury oceny analityków kredytowych i co najważniejsze nie zostawi Cię bez opieki po uruchomieniu kredytu.

A to jest bardzo ważne, bo ile razy sam na własnej skórze przekonałeś się, że po sfinalizowaniu transakcji zostałeś pozostawiony samemu sobie. Gdzie decydując się na kredyt hipoteczny, po jego udzielnie istnieje jeszcze mnóstwo formalności choćby dokonanie wpisu do Księgi Wieczystej nieruchomości, opłacenie podatku w US, które musisz załatwić by zakupione M było Twoim mieszkaniem/domem.

Dlatego tutaj Ing Bank Śląski przoduje i dostaje medal uznania za bezpośredniego opiekuna (mimo braku przynależności do Bankowości Prywatnej), który jest do Twojej dyspozycji kiedy chcesz, niezależnie od godzin funkcjonowania oddziałów bankowych.

Dla wielu z nas pracujących do późnych godzin popołudniowych długo trwałe procedury przygotowawcze kredytu hipotecznego są czasowo nie do przejścia więc jeśli Twój kredyt miałby być zaciągnięty w rodzimej walucie PLN to może to być właśnie ING Bank Śląski.

Pytanie tylko co jest ważniejsze? Dobra relacja z doradcą banku czy Twoje koszty kredytu? Myślę, że to drugie. Jaka jest więc prawda?

Jedyna waluta PLN, w której możesz zaciągnąć kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim jest co by nie mówiąc małym minusem oferty. Przez ten fakt bank przegrywa wielu klientów z rozszerzoną ofertą konkurencji. Wiedz jednak, że u większości oferta kredytu hipotecznego w walucie obcej jest obostrzona dodatkowymi warunkami jak na przykład zarobki w walucie kredytu, odpowiednia wysokość miesięcznych dochodów itp. Dodatkowo bank nie posiada oferty w ostatnio tak popularnym programie „Rodzina na swoim.

Dwa czołowe punkty, które sprawiają, że taki potężny gigant w finansach przez brak swojej elastyczności przegrywa z innymi na samym starcie.

Marża kredytu oscyluje wokół wartości 2,29%. Nie jest to jedna z najniższych marż na rynku, która w połączeniu z aktualną stawką WIBOR daje oprocentowanie rzędu 7,43%. W tym wypadku oprocentowanie jest najważniejsze, gdyż przekłada się bezpośrednio na Twoją ratę kredytu i miesięczne obciążenie domowego budżetu. Przykładowo 300.000 zł zaciągnięte na okres 30 lat daje ratę równą około 1.952,25 zł.

I tu bank przygotował małą niespodziankę. Dla osób, które posiadają lub otworzą w banku rachunek osobisty kredyt hipoteczny jest dostępny w dwóch opcjach: „0% prowizji” (za udzielnie kredytu) lub „Obniżenie marży” (o 0,6 punktu procentowego). Sam zdecydujesz, które warunki są dla Ciebie korzystniejsze.

Podobnie wygląda sprawa prowizji, opłaty naliczanej za udzielenie kredyt. Standardowa jej wysokości wynosi 1,6% kwoty udzielonego kredytu. Dla stałych klientów banku prowizja wynosi 1,2% (0,6% jeśli korzystasz z oferty Bankowości Prywatnej). W ramach trwającej promocji, prowizja zostanie obniżona do 0%, jeśli skorzystasz z opcji kredytu „0% prowizji”. Decydując się na ofertę specjalną „Obniżenie marży”, prowizja zostanie zwiększona o 0,2 punktu procentowego. Pamiętaj jednak, iż bank nie skredytuje kosztów prowizji bankowej naliczanej za udzielenie kredytu, opłatę musisz ponieść z własnych środków.

Podsumowując: korzystając z oferty „0% prowizji” otrzymasz standardową marże banku, ale nie zapłacisz prowizji, natomiast decydując się na „Obniżenie marży” prowizja wzrośnie do 1,9%, ale marża zostanie obniżona o 0,6 punktu procentowego.

Pozostałe opłaty, z którymi musisz się liczyć decydując się na kredyt to:

Ubezpieczenie pomostowe, czyli ubezpieczenie spłaty kredytu do czasu wpisu hipoteki na rzecz banku w TU CIGNA STU S.A. Składka ubezpieczeniowa w wysokości 0,0634% kwoty kredytu pobierana jest miesięcznie, aż do momentu dostarczenia prawomocnego odpisu Księgi Wieczystej.

Ubezpieczenie na życie, gdzie bank  nie wymaga indywidualnej polisy ubezpieczeniowej na życie. W swej ofercie przygotował ubezpieczenie na życie w pakiecie Mini (obejmuje tylko świadczenia na wypadek śmierci), składka0,04% naliczana miesięcznie od kwoty kredytu oraz ubezpieczenie w pakiecie Maxi (zakres obejmuje ubezpieczenie na życie oraz od utraty pracy), składka naliczana miesięcznie w wysokości 0,08% kwoty przyznanego kredytu.

Ubezpieczenie nieruchomości, w którym możesz skorzystać z oferty towarzystwa ubezpieczeniowego proponowanego przez bank TU EUROPA, gdzie roczna składka wynosi 0,08% wartości nieruchomości oddanej do użytkowania i 0,9% wartości nieruchomości w budowie, które stanowią zabezpieczenie kredytu.

Wycena nieruchomości, której koszt oscyluje w granicach 1.000 zł. Opłata pobierana jest przez bank na rzecz podmiotu wykonującego wycenę, zgodnie z zawartą umową pomiędzy ING Bankiem Śląskim, a tym podmiotem.