moneyKolejna obniżka stóp procentowych stała się faktem. Po zatwierdzonej decyzji Rady Polityki Pieniężnej spadło oprocentowanie kredytów hipotecznych, kredytów gotówkowych, kart kredytowych i wszelkich zaciągniętych dotąd zadłużeń. Co się z tym wiąże? Oczywiście spadek wysokości spłacanych przez nas rat a więc jest to najlepsza z informacja jaką chcielibyśmy usłyszeć!

Kredyty gotówkowe, karty kredytowe

Po obniżce stóp procentowych maksymalne oprocentowanie kredytu gotówkowego, ratalnego czy zadłużenia powstałego na karcie kredytowej nie może przekroczyć 12% (do dziś obowiązywała stawka 16% a więc odnotowano spadek o zaledwie 4 punkty procentowe). Spadek oprocentowania najszybciej odczują osoby, które zaciągały kredyt z maksymalnym poziomem oprocentowania. Obniżka oprocentowania spowoduję obniżkę spłacanej raty kredytu i to już w najbliższym okresie rozliczeniowym. Przykładowo rata kredytu zaciągniętego w kwocie 20.000 zł na okres 3 lat z kwoty 703 zł zostanie obniżona do wartości 664 zł.

Kredyty hipoteczne

Korzyści wynikające z niższych stóp procentowych odczują także osoby spłacające kredyty hipoteczne w złotych. Mimo tego, iż oprocentowanie kredytu hipotecznego nie jest bezpośrednio uzależnione od stóp NBP (jest sumą stałej marży banku oraz zmiennej stawki WIBOR) to również na tym polu odnotowujemy spadek. Zmienną w oprocentowaniu kredytu hipotecznego jest stawka WIBOR, która od połowy sierpnia jest ciągle obniżana z poziomu 2,67% do 2,23%. Przykładowo rata kredytu zaciągniętego w kwocie 300.000 zł na okres 25 lat z kwoty 1.645 zł zostanie obniżona do wartości 1.572 zł. Musimy jednak pamiętać, że spłata niższej raty może nastąpić dopiero za dwa, trzy miesiące gdyż większość banków uaktualnia stawkę WIBOR raz na kwartał lub raz na pół roku.

Lokaty i inne produkty oszczędnościowe

Obniżka stóp procentowych to jednak nie tylko pozytywne informację. Dla osób posiadających oszczędności ulokowane na rachunkach oszczędnościowych, lokatach bankowych, obligacjach spadek oprocentowania jest jednoznaczny. Zyski, które planowaliśmy otrzymać na pewno nie będą tak wysokie jak zakładaliśmy. Przykładowo kwota odsetek wypracowanych przez lokatę o wartości 10.000 zł założoną na okres 12 miesięcy spadnie z 226 zł do 186 zł. Podstawowa stopa procentowa spadła z poziomu 2,5% do 2%, a stopa lombardowa z 4% do 3%. To jednak najprawdopodobniej dopiero początek serii kilku obniżek, które do końca I kwartału przyszłego roku mogą sprowadzić tę pierwszą stopę do niewiarygodnego do niedawna poziomu 1,5%.