moneyGdzie dziś znaleźć lokatę bankową z najwyższym oprocentowaniem? Analizując oferty dostępne na rynku finansowym bardzo szybko dojdziemy do wniosku, że depozyty o krótkim okresie umownym są oprocentowane najwyższymi stawkami. Lokując środki na okres 3 miesięcy możemy liczyć na oprocentowanie sięgające wartości nawet 4% w skali roku. Trochę gorzej wygląda sytuacja w przypadku długoterminowych lokat bankowych.  W tym przypadku oprocentowanie sięgające stawki 3% jest wielką rzadkością.

Banki kuszą depozytami, o krótkim terminie umownym. Promują  je wysokimi stawki oprocentowania mając jeden cel: zdobyć klienta i jego oszczędności. Liczą na to, że jeśli otworzymy depozyt na okres 3 miesięcy po jego zakończeniu zostaniemy klientem banku zwyczajnie na dłużej. Dlatego bardzo często w lokatach krótkoterminowych z wysokim oprocentowaniem mamy obwarowania, że jest to depozyt skierowany dla nowych klientów banku, osób posiadających rachunek osobisty w banku lub lokata na nowe środki. Osoby posiadające oszczędności mają wiele ciekawych propozycji by ulokowane środki przynosiły największe zyski. Dużą łatwość posiadamy również w formalnym zawieraniu umów. Dziś już nie musimy osobiście odwiedzać oddziału banku aby podpisać umowę. Czasami wystarczy kilka kliknięć klawiatury by nasze środki znalazły się na rachunku lokaty bankowej. I nie zawsze musimy posiadać konto osobiste w danym banku.

Sprawdźmy na jakie oprocentowanie możemy liczyć w przypadku depozytów zawieranych na okres 3 miesięcy w kwocie 10.000 zł.

Bank Produkt Kapitalizacja Oprocentowanie w skali roku
Zysk Utrata odsetek przy zerwaniu lokaty
 Idea Bank  Lokata HAPPY  Na koniec okresu  4,00%

 81,00 PLN

 TAK

 mBank  mLokata dla nowych   Na koniec okresu  4,00%   81,00 PLN   TAK
 Ing Bank Śląski  Fundusz z Lokatą 3m  Na koniec okresu   3,50%    70,50 PLN    TAK
 Getin Bank  Lokata Mobilna  Na koniec okresu    3,50%    70,50 PLN  TAK
 Raiffeisen Polbank  Lokata Mobilna  Na koniec okresu  3,25%  66,25 PLN   TAK
 BGŻ Optima  Lokata Bezkarna   Na koniec okresu   3,20%  65,00 PLN  TAK
 NeoBank  energoLokata  Na koniec okresu    3,20%  65,00 PLN   TAK
BIZ Bank BIZ Lokata Na koniec okresu    2,80%  57,00 PLN   TAK

 

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku lokat długoterminowych. Oprocentowanie lokat zawieranych na okres 12, 24 czy 36 miesięcy jest niższe lecz daje nam gwarancje zysku w stosunkowo długim czasie. Bank zyskuje na naszym zamrożeniu środków pozwalając na zainwestowanie naszych środków choćby w kredyty swoich klientów lecz my mamy pewność, że po 2 czy 3 latach otrzymamy wypracowane odsetki zgodnie z naszą umową. Możemy spać spokojnie nie zważając na obniżki stóp procentowych ogłaszane przez Radę Polityki Pieniężne, które w ostatnim czasie stają się codziennością. W niedalekiej przeszłości sami mogliśmy zaobserwować fakt, że z dnia na dzień znikły lokaty z oprocentowaniem sięgającym jeszcze niedawno 6% w skali roku.

Sprawdźmy na jakie oprocentowanie możemy liczyć w przypadku depozytów zawieranych na okres 24 miesięcy w kwocie 10.000 zł.

Bank Produkt Kapitalizacja Oprocentowanie w skali roku
Zysk Utrata odsetek przy zerwaniu lokaty
 T-mobilebankowe  Lokata Standardowa  Na koniec okresu  2,95%  478,00 PLN  TAK
EuroBank Lokata Terminowa   Na koniec okresu  2,85%   462,00 PLN   TAK
Toyota Bank  Lokata Standardowa  Na koniec okresu   2,80%    454,00 PLN    TAK
 Getin Bank  Lokata Aktywna  Na koniec okresu    2,75%    445,00 PLN  TAK
 Credit Agricole Lokata Terminowa  Na koniec okresu  2,70%  437,00 PLN   TAK
 Plus Bank  Lokata plusbank24   Na koniec okresu   2,70%   437,00 PLN  TAK
 Idea Bank  Lokata Stabilna  Na koniec okresu    2,60%  421,00 PLN   TAK
Meritum Bank Lokata Meritum Zysku w Internecie Na koniec okresu    2,44%  395,00 PLN   TAK

 

Jak wiemy oprocentowanie depozytów uzależnione jest od kwoty lokowanych środków oraz okresu na jaki zawarta zostaje umowa. W związku z powyższym mądrze określmy sumę środków, którą możemy zamknąć na rachunku lokaty długoterminowej bez konieczności jej zrywania przed terminem, gdyż może okazać się, że jedna lokata zawarta na dłuższy okres da nam wyższe i gwarantowane zyski niż dochód uzyskany z kilku lokat krótkoterminowych.  Pieniądze, których możemy potrzebować w niedługim czasie ulokujmy na lokacie o krótkim okresie umownym  lub na zwykłym rachunku oszczędnościowym.