1422405_money_polandFinansowySupermarket.pl sprawdził jakimi czynnikami kierują się kredytobiorcy poszukujący kredytu konsumpcyjnego.

Analitycy porównywarki finansowej FinansowySupermarket.pl przeanalizowali najczęstsze zapytania oraz parametry, jakie są dla kredytobiorców decydujące przy wyborze kredytu konsumpcyjnego, to jest kredytu zaciąganego na bieżące wydatki, na bliżej nie sprecyzowany cel.  W większości przypadków jest to gotówka na dowolny cel, udzielana w kwocie oraz na okres, na którą pozwoli Twoja zdolność kredytowa.

Jednym z podstawowych kryteriów podziału kredytów jest cel przeznaczenia środków. Z danych wynika, iż najczęściej wybieranym przez użytkowników FinansowySupermarket.pl produktem finansowym, spośród kredytów konsumpcyjnych jest oczywiście kredyt gotówkowy na dowolny cel, w którym kredytobiorca nie musi deklarować bankowi na co zamierza przeznaczyć pożyczaną gotówkę. Pożyczki gotówkowej poszukuje aż  50% klientów.

Dużą popularnością, porównywalną z kredytem gotówkowym, cieszy się również kredyt konsolidacyjny, którym zainteresowanych jest 38% potencjalnych kredytobiorców. W tym produkcie kredytobiorca spłaca posiadane obecnie zadłużenia w innych bankach. Konsolidować można inne kredyty gotówkowe, samochodowe, ratalne, zadłużenia powstałe na karcie kredytowej czy linie na rachunkach osobistych itp. łącząc kilka zadłużeń (kilka rat kredytowych) w jeden kredyt spłacany w jednym banku. W przypadku konsolidacji plusem jest możliwość rozłożenia zadłużenia na dłuższy okres czasu, z możliwością zmniejszenia wysokości raty kredytowej, jednak należy pamiętać, że spłaty zadłużenia dokonuje bank udzielający kredytu bezpośrednio na rachunek dłużnika (uzyskanie swobodnej gotówki przy okazji konsolidowania innych zadłużeń jest bardzo rzadkie).

Ostatnią z grupy kredytów konsumpcyjnych jest kredyt samochodowy – wybierany przez użytkowników FinansowySupermarket.pl 4-krotnie rzadziej niż pożyczka na dowolny cel. Kredyt samochodowy przeznaczony jest na zakup konkretnego pojazdu samochodowego. Plusem oferty jest niższe oprocentowanie w odniesieniu do kredytu na dowolny cel, minusem natomiast jest konieczność ustanowienia zabezpieczenia na nowo zakupionym pojeździe do czasu spłaty całości rat kredytowych.

Udział zapytań w podziale na rodzaj kredytu konsumpcyjnego.

Wykres 1 Udział zapytań w podziale na rodzaj kredytu konsumpcyjnego.                                 Źródło: FinansowySupermarket.pl

Kredyt gotówkowy czyli kredyt na dowolny cel. Jaki wybrać najlepiej?

Decydując się na kredyt gotówkowy najważniejszym elementem branym pod uwagę w pierwszej kolejności jest kwota kredytu oraz okres spłaty, na który rozłożone zostają raty. Parametry kredytu, w pierwszej kolejności określające wysokość spłacanej raty to kwota kredytu oraz okres kredytowy. Na ilość i wysokość rozłożonych rat musi również pozwolić zdolność kredytowa, którą ocenia bank, badając sytuację finansową klienta.

Z badań przeprowadzonych przez FinansowySupermarket.pl wynika, iż użytkownicy najczęściej decydują się na kredyt spłacany w okresie 36 miesięcy, tj. na 36 rat kredytowych. Jest to optymalny okres, nie za długi (nie obciąży budżetu na lata) i nie za krótki (wysokość raty pozwoli na zachowanie codziennej równowagi w domowym budżecie).

Poszukiwane kwoty kredytu na dowolny cel.

Wykres 2. Poszukiwane kwoty kredytu na dowolny cel.                                                                Źródło: FinansowySupermarket.pl

Potencjalni kredytobiorcy najczęściej wybierają kredyt na kwotę 10.000 zł (27,93% poszukujących), rozłożony na okres 36 miesięcy (49%). Mniej popularną kombinacją jest kredyt na kwotę 5.000 na 48 miesięcy. Najrzadziej zdarza się, że klienci poszukują kredytów na okres dłuższy niż 60 miesięcy i na kwotę powyżej 50.000 zł.

Wybierany okres kredytowania

Wykres 3. Wybierany okres kredytowania                                                                           Źródło: FinansowySupermarket.pl

Na podstawie pozyskanych danych przedstawiamy jak kształtują się koszty dla kredytu gotówkowego, o najbardziej popularnych parametrach, tj. kredyt w wysokości 10.000 zł, na okres 36 miesięcy.

Kwota 10.000 PLN, Okres spłaty 36 miesięcy
Bank Rata Miesięczna [zł] Prowizja Oprocentowanie Obowiązkowe ubezpieczenie
Bank Pocztowy 326,67 3,00% 11,49% Nie
Kredyt Bank 326,87 5,00% 7,99% Nie
Citi Handlowy 331,02 5,00% 8,90% Nie
MR Bank 336,71 2,50% 11,90% Nie
Bank BPH 342,49 0,00% 15,00% Nie
Bank BNP Paribas 324,57 3,99% 11,99% Nie
Alior Bank 344,77 0,00% 15,50% Nie
Bank BZ WBK 345,34 5,00% 11,99% Nie
Bank BOŚ 345,7 3,00% 13,49% Nie
PKO SA 347,02 0,00% 15,99% Nie

Wybierając kredyt należy zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytu oraz jego roczną rzeczywistą stopę oprocentowania (wartości mogą znacznie się różnić), które ustalają koszt odsetek zaciąganego kredytu. Kosztem jest również prowizja naliczana od kwoty udzielonego kredytu. Zazwyczaj jest to koszt jednorazowy, który może zostać sfinansowany w kredycie przez bank. W wielu przypadkach istnieje możliwość obniżenia stawki prowizji (od 0 do 8% wartości kredytu) za udzielnie kredytu poprzez zakup oferowanego przez bank ubezpieczenia na życie lub od utraty pracy. Uważna kalkulacja kosztów prowizji, płatnej jednorazowo w momencie uruchomienia kredytu i porównanie do kosztów ubezpieczenia rozłożonego na cały okres kredytowania, może pomóc ocenić, co jest korzystniejsze w konkretnym przypadku. Całkowity koszt ubezpieczenia nierzadko może znacząco przewyższyć wydatek pozornie wysokiej prowizji. W większości przypadków, proponowane z kredytem ubezpieczenie na życie lub od utraty pracy nie jest elementem obligatoryjnym kredytu, w związku z czym  mamy prawo z niego zrezygnować. Z danych FinansowySupermarket.pl wynika, iż użytkownicy świadomie podchodzą do tematu ubezpieczenia kredytu i coraz częściej, bo aż 67% z nich wybiera kredyt bez ubezpieczenia.

Rozkład użytkowników wybierających kredyt z / bez ubezpieczenia.

Wykres 4. Rozkład użytkowników wybierających kredyt z / bez ubezpieczenia.                     Źródło: FinansowySupermarket.pl