kartyWybierając się na majówkę w podróż po Polsce warto pamiętać o możliwości wypłaty gotówki w sklepach przyjmujących płatności kartami. Może to być bardzo przydatne, gdy będąc w nieznanym miejscu nie będziemy mogli znaleźć bankomatu swojego banku. Expander podpowiada również, że jeśli wybieramy się za granicę, przydatne może być konto walutowe z kartą. W organizacji wyjazdów może nam natomiast pomóc usługa concierge.

Polacy kochają długie weekendy, zwłaszcza te w okresie wiosny lub lata. Choć w tym roku 3 maja wypada w sobotę, w większości przypadków i tak będziemy mieli cztery dni wolnego bez konieczności brania urlopu. Pracodawca musi nam bowiem wyznaczyć inny dzień wolny za święto wypadające w sobotę lub niedzielę. Zwykle będzie to zapewne 2 maja. Jeśli weźmiemy urlop od poniedziałku do środy, będziemy mieli aż dziewięć dni wolnego wykorzystując tylko trzy dni urlopu.

Z pewnością wiele osób spożytkuje ten okres na podróże. Przygotowując się do nich warto poznać kilka produktów finansowych, które mogą być przydatne w tym okresie. Pierwszą z nich, która będzie pomocna już w trakcie przygotowań, jest concierge, czyli usługa działająca jak osobisty asystent.

Concierge – osobisty asystent

Concierge to zwykle specjalna infolinia, na której pracują osoby, które można poprosić o załatwienie za nas różnych spraw. Można zlecić np. znalezienie hotelu w mieście, do którego chcemy się wybrać. Oczywiście warto podpowiedzieć konsultantowi np. w jakiej części miasta chcemy mieszkać czy wyznaczyć jakiś limit ceny jaką jesteśmy gotowi zapłacić. Możemy też poprosić o wyszukanie i rezerwację biletów lotniczych czy tych na przejazd pociągiem. Dobry concierge potrafi także załatwić rzeczy, które teoretycznie są powszechnie niedostępne np. bilety na spektakl w teatrze czy koncert, które już dawno zostały wyprzedane.

Zwykle korzystanie z concierge jest dostępne dla posiadaczy droższych pakietów kont bankowych czy kart kredytowych. Sama usługa polegająca na organizacji jest zwykle bezpłatna, jest bowiem wliczona w koszt produktu, do którego została dołączona. Zapłacimy jednak za to co zleciliśmy, czyli za zarezerwowany hotel czy bilety.

CashBack – wypłata gotówki w sklepie

Usługą, która może być przydatna podczas majówkowych podróży po Polsce jest CashBack. Niewiele osób wie jednak, że pieniądze ze swojego konta może wypłacić nie tylko w kasie banku czy przy bankomacie, ale także w sklepie przyjmującym płatności kartami. Ta możliwość to właśnie CashBack. Warto o niej pamiętać jeśli planujemy podróż po naszym kraju. Gdy będziemy w nowym miejscu i nie będziemy wiedzieli gdzie szukać bezpłatnego bankomatu, najprostszym rozwiązaniem będzie znalezienie sklepu akceptującego płatności kartami. Korzystanie z CashBack jest zazwyczaj bezpłatne. Jeśli opłata jest naliczana to jest ona bardzo niska, wynosi nie więcej niż 1 zł.

Nie wystarczy jednak poprosić w sklepie o dokonanie wypłaty. Musimy bowiem coś kupić. Na szczęście cena kupowanego przedmiotu może być niższa niż wypłacana kwota. Można więc kupić np. gazetę za 2 zł i przy okazji dokonać wypłaty np. 100 zł. Jedynym ograniczeniem jest to, że wypłacana kwota nie może być wyższa niż 200 zł. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wykonać kilka takich wypłat.

Konto walutowe

Jak wynika z najnowszego raportu Expandera i Travelplanet.pl, tegoroczną majówkę w egzotycznych krajach spędzi o 44 % więcej turystów niż w roku ubiegłym. Wszystkim tym, którzy mają zamiar wyjechać za granicę może przydać się konto walutowe z kartą. Zwykle walutę kupujemy w kantorach, czasami też w bankach. Jeśli jednak wymieniamy większą kwotę, bo np. sami organizujemy cały wyjazd i opłacamy
w walucie hotel i inne koszty, warto zrobić to nieco inaczej. Najlepszym rozwiązaniem może być kupno waluty w kantorze internetowym i umieszczanie jej na bezpłatnym koncie walutowym z wydaną do niego kartą. Jest to nie tylko tanie (korzystne kursy), ale również bezpieczne, gdyż nie musimy wtedy nosić dużej ilości waluty przy sobie.

Dokonanie przewalutowaniania w Polsce jest jednak opłacalne tylko w przypadku popularnych walut takich jak euro, dolar czy funt brytyjski. W przypadku wyjazdów do bardziej egzotycznych miejsc najlepiej jest zabrać ze sobą dolary lub euro i na miejscu wymienić je na lokalną walutę. Kursy wymiany mało popularnych u nas walut nie należą bowiem do najkorzystniejszych.