haus_1Ciągła obniżka stóp procentowych daje powody do zadowolenia osobom, które mają zaciągnięty kredyt hipoteczny w PLN. Jak nigdy, to one mogą cieszyć się obniżką oprocentowania kredytu, a co za tym obniżką spłacanych rat kredytowych. Jednak czy w rzeczywistości wszyscy kredytobiorcy odczuwają tańsze zobowiązania? Niestety nie.

Jak wiemy oprocentowanie kredytu hipotecznego to suma stałej marży banku, która jest wartością stałą przez cały okres kredytowy oraz zmiennej stawki WIBOR. Zmienna wartość aktualizowana jest okresowo w zależności od przyjętej polityki kredytowej danego banku. Przykładowo stawka WIBOR uaktualniana jest co kwartał (WIBOR 3M), co pół roku (WIBOR 6M) lub co rok (WIBOR 1Y). Analizując ostatnio obniżkę stóp procentowych jesteśmy w stanie stwierdzić, że od początku czerwca stawka WIBOR 3M spadła z poziomu 2,72% do 2,01%. Przełożyło się to bezpośrednio na obniżkę oprocentowania oraz comiesięczne raty kredytu. Przykładowo rata kredytu hipotecznego zaciągniętego na okres 15 lat, w kwocie 300.000 zł powinna ulec obniżce nawet o 115 zł. I nie jest to prawdopodobnie ostatnia obniżka, gdyż Rada Polityki Pieniężnej nie wyklucza dalszych spadków stóp procentowych.

Jednak nie wszyscy kredytobiorcy już dziś spłacają tańszy kredyt. Część z nich będzie musiała poczekać na niższe raty nawet do połowy przyszłego roku. Dlaczego? Gdyż aktualizacja stawki WIBOR następuje nie co trzy miesiące (jak to proponuje większość banków) lecz raz w roku. I właśnie tak jest w Getin Noble Banku. Jego klienci zaciągając kredyt mają do wyboru dwie możliwości: aktualizację oprocentowania w oparciu o WIBOR 1Y lub WIBOR 3M. Ci, którzy zadecydowali się na stawkę WIBOR 1Y na najbliższą zmianę oprocentowania będą musieli zaczekać, aż do czerwca 2015 r.

Kolejnym bankiem, którego klienci będą musieli dłużej poczekać na obniżkę rat kredytów jest BGŻ. Jego oferta zakłada aktualizację oprocentowania raz na sześć miesięcy (w oparciu o stawkę WIBOR 6M) lub raz na 12 miesięcy (odwzorowującą WIBOR 1Y). Odbywa się to jednak trochę inaczej niż w Getinie. Datą według, której odnotowywana jest zmiana to dzień podpisania umowy kredytowej. W związku z powyższym jeśli kredyt został zaciągnięty w połowie roku z wybraną stawką WIBIR 1Y to niższej raty możemy spodziewać się dopiero w połowie roku przyszłego. Natomiast osoby, które zadłużyły się przed rokiem niższą ratę kredytową zapłacą już w najbliższym miesiącu. Podobnej aktualizacji dokonuje Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) oraz ING Bank Śląski. Oprocentowanie kredytu hipotecznego oparte jest o stawkę WIBOR 6M, licząc od daty podpisania umowy.

Przy okazji warto dodać, że pieniądze zaoszczędzone dzięki spadkowi raty warto odkładać na przyszłość. Za jakiś czas sytuacja może się bowiem odwrócić i stopy procentowe zaczną rosnąć. Co ciekawe, z niskiego oprocentowania i rat najdłużej będą się wtedy cieszyć osoby, których banki rzadko aktualizują oprocentowanie.