kidsNowy rok szkolny to początek wielu wyzwań dla nas i dla naszych dzieci. Jest to okres postanowień oraz planów, które chcielibyśmy zrealizować w oparciu o nasze pociechy. Edukacja szkolna to nie tylko zajęcia związane z przedmiotami określonymi w palnie szkolnym ale również wiedza, którą dziecko otrzymuje od nas w całym życiu codziennym. Wszytko po to aby doświadczenie,  które zdobędzie będąc młodym człowiekiem zaprocentowało w życiu dorosłego człowieka.

Nauka ma wiele dziedzin i dróg, które są mniej lub bardziej ważne jednak to my powinniśmy być drogowskazem, który określi priorytety wyzwań dla naszego dziecka.  Dlatego oprócz edukacji szkolnej powinniśmy pomyśleć również o świecie finansów naszego potomstwa. I nie chodzi tutaj o zabezpieczenie jego przyszłości – dziś zaczynając nowy rok szkolny powinniśmy zastanowić się nad bezpośrednim uczestnictwem naszego dziecka w świecie rzeczywistych finansów.

Odpowiedzmy sobie sami na pytania: czy nasze dziecko posiada własne oszczędności, własny rachunek osobisty, swoją kartę płatniczą, czy potrafi zarządzać swoimi finansami choćby na poziomie podstawowym?

Jeśli okaże się, że nasze  informacje w większości będą negatywne najwyższa pora zacząć wprowadzać nasze dziecko w świat realnych finansów. Nie musimy od razu zakładać rachunku osobistego z pełną wersją niezależności naszej pospiechy. W ofercie banków dostępnej na rynku jest wiele propozycji dla dzieci i młodzieży, która jest specjalnie dopasowana do potrzeb młodego klienta. Rachunki osobiste dla dzieci od 13 roku życia stają się ofertą bardzo popularną i nie powinniśmy mieć problemu z doborem oferty dla siebie. Ważne jest to, że taki rachunek rozliczeniowy dla dzieci otwierany jest w ramach konta osobistego rodzica i posiada wszystkie funkcje standardowego rachunku rozliczeniowego (z wyłączeniem kredytu w rachunku) łącznie z kartą płatniczą nad, którym mamy całkowitą kontrolę. Dziecko nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o zarządzanie własnym rachunkiem a my posiadamy wgląd co do wykonywanych przez niego operacji. Kwestia bezpieczeństwa jest więc  rozwiązana.

Jedna z takich propozycji dla młodzieży w wieku pomiędzy 13 a 18 rokiem życia jest Konto H2O wprowadzone niedawno do oferty Banku BOŚ. Rachunek otwierany i prowadzony jest bezpłatnie. Obsługa internetowa konta jest również darmowa. Podobnie wygląda sprawa opłat związanych z realizacją przelewów wewnętrznych. Są one wykonywane bezpłatnie.

Atutem oferty jest oprocentowanie środków, które niezależnie od ulokowanej na rachunku kwoty wynosi 2% w skali roku. Konto posiada więc cechy nie tylko rachunku osobistego ale również konta oszczędnościowego.

Ciekawostką jest karta płatnicza, która jest przezroczysta. Jej wizerunek został zaprojektowany przez dzieci w konkursie „H2O Desing” i na pewno jego posiadanie zainteresuje nie jednego młodzika. Niestety karta debetowa nie jest darmowa. Jej miesięczna obsługa kosztuje 1 zł i nie można tej opłaty w żaden sposób uniknąć.

Kolejną opcją płatną w rachunku są przelewy zewnętrzne. Za przelew międzybankowy realizowany za pośrednictwem automatycznego serwisu TeleBOŚ czy internetu naliczona zostanie opłata w wysokości 0,5 zł. W placówce banku realizacja przelewu zewnętrznego kosztuje 10 zł. Podobnie zapłacimy za wypłatę gotówki z bankomatu: 5 zł w bankomatach zewnętrznych oraz 3% kwoty transakcji, minimum 7 zł w bankomatach zagranicznych. Jak widać za opcję posiadanie i zarządzania standardowym rachunkiem osobistym również płacimy normalnie.

Rachunek zakładany jest w ramach konta oszczędnościowo – rozliczeniowego rodziców, którzy mogą stać się właścicielem nawet dziewięciu Kont H2O.