kasaRachunek oszczędnościowy jest na tą chwilę chyba jedną z najlepszych propozycji na przechowanie własnych oszczędności choć obowiązujące stopy zwrotu pozostawiają wiele do życzenia. Jest to wygodny instrument finansowy, którego założenie nie wymaga praktycznie żadnych formalności. Obecnie w większości przypadków konto zakładamy jednym kliknięciem „od ręki”, a elektroniczna obsługa rachunku ułatwia dostęp do realizowanych operacji i bez żadnych przeszkód pozwala na bieżący podgląd rosnących na rachunku odsetek.

Atutem tego typu oferty oszczędnościowej jest to, że jako właściciel rachunku wpłacamy i wypłacamy środki w dowolnym momencie, kiedy tylko chcemy. Jeśli dziś rachunek oszczędnościowy okaże się nie do końca najlepszą ofertą na powielanie oszczędności, jutro możemy wypłacić z niego środki i ulokować je w zupełnie innym miejscu. To właśnie charakteryzuje rachunek oszczędnościowy. Ta swoboda wypłat, bezpłatne prowadzenie, nieograniczenie czasowe jeśli chodzi o kwestię zawarcia i trwania umowy.

Jest jeden minus i to dość poważy danej oferty – oprocentowanie bez gwarancji utrzymania wysokości pierwotnych stawek w przyszłości. Zakładając rachunek oszczędnościowy musimy liczyć się z możliwością zmiany obowiązującej stopy oprocentowania przez bank adekwatnie do bieżącej sytuacji finansowej na rynku. Nieterminowość w umowie konta oszczędnościowego jest kosztem, który nie ma miejsca np. w lokacie bankowej, gdzie z góry wiemy z jakim zyskiem będą pracowały nasze oszczędności w trakcie trwania okresu umownego. W rachunku oszczędnościowym oprocentowanie może ulec zmianie z dnia na dzień. I to jest cena, którą płacimy za swobodę dostępu do naszych oszczędności.

Jeśli więc zdecydujemy się na rachunek oszczędnościowy pamiętajmy, iż najważniejszym elementem wyróżniającym propozycje konta oszczędnościowego na tle innych rachunków jest jego oprocentowanie, kapitalizacja odsetek ale także konieczność posiadania rachunku osobistego w banku.

Biorąc pod uwagę powyższe przeanalizujmy aktualną ofertę rachunków oszczędnościowych biorąc lokowane środki w wysokości 10.000 zł na okres 3 miesięcy.

Bank Produkt Rachunek Osobisty Oprocentowanie
 GETIN Bank Konto Oszczędnościowe  TAK (dla oferty promocyjnej)  4,00% w skali roku
 BGŻ Optima  Konto Indywidualne BGŻOptima  TAK  3,00% w skali roku
 Bank Millennium  Konto Oszczędnościowe  TAK   3,00% w skali roku
 Bank BPH  Pracowite Konto Oszczędnościowe  TAK    3,00% w skali roku
 Idea Bank  Konto Oszczędnościowe Zośka  TAK     3,00% w skali roku
 ING Bank Śląski  OKO  NIE  2,50% w skali roku
 Alior Bank  Konto Oszczędnościowe  NIE   2,25% w skali roku