Posiadasz pewne oszczędności i nie jesteś pewien czy lokata bankowa jest odpowiednim instrumentem finansowych do ich przechowywania. Nie chcesz lokować środków na stały, sztywny okres umowny. Chcesz by środki przynosiły choć niewielkie zyski ale chcesz posiadać do nich nieograniczony dostęp. Jest to możliwe. We wszystkie powyżej wymienione cechy został wyposażony rachunek oszczędnościowy.

Konto oszczędnościowe jest połączeniem funkcjonalności rachunku osobistego z porównywalnym do lokaty bankowej oprocentowaniem przynoszącym zysk. W rachunku umowa podpisywana jest na czas nieokreślony. Nie masz wymogu wpłaty minimalnej, nie masz ograniczeń związanych z ruchami dotyczącymi przelewów. Pieniądze możesz wpłacać i wypłacać w dogodnej dla siebie chwili, nie tracąc przy tym wypracowanych odsetek. Ich ilość jak i wysokość kwot jest nieograniczona. Tak działa konto oszczędnościowe. To jego podstawowe zalety.

Gdzie więc szukać tak zwanych „haczyków”? Może nie haczyków leczy małych minusów. Po pierwsze rachunek oszczędnościowy jest zazwyczaj opatrzony niższym oprocentowaniem niż lokata bankowa. Do założenia rachunku bank wymaga posiadania konta osobistego, który jakby nie patrząc może generować dodatkowy koszt. Wypłaty z rachunku oszczędnościowego są zazwyczaj operacjami wysokopłatnymi, w związku z tym zanim zdecydujesz się na założenie rachunku osobistego sprawdź jakie będą koszty jego użytkowania oraz jaka będzie stopa zwrotu Twoich oszczędności.

Rachunek Oszczędzam proponowany jeszcze do nie dawna przez Lukas Bank, a dziś Credit Agricole (w wyniku przebranżowienia Lukas Bank zmienił nazwę, logo oraz wizerunek) zapewnia zysk rzędu 4,86%. Jest to jednak oferta promocyjna obowiązująca do 31.12.2011 r. dla środków w kwocie nie przekraczającej 18.700 zł. Oprocentowanie środków powyżej 18.700 zł wynosi 0%. Widzisz więc, że jeśli posiadasz środki w odpowiedniej wysokości możesz liczyć na całkiem dobry zysk.

Bank Konto Rachunek osobisty
Oprocentowanie
Bank Millennium Konto Oszczędnościowe Tak 7,00%
Deutsche Bank db Konto Oszczędnościowe 24h Nie 5,67%
BNP Paribas Fortis Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe Tak 5,5%
ING Bank Śląski OKO Nie 5,25%
Credit Agricole Rachunek Oszczędzam Tak 4,86%
Toyota Bank
Konto Oszczędnościowe Tak 4,85%
Bank DnBNord Konto Oszczędnościowe Nie 4,60%

W ofercie standardowej oprocentowanie Rachunku Oszczędzam z kwartalną kapitalizacją odsetek wynosi 3,5%. Jednak jako przyszły właściciel konta masz możliwość wybory rodzaju kapitalizacji odsetek. W ofercie do dyspozycji dostajesz kapitalizację odsetek kwartalną, o której wspomnieliśmy wcześniej oraz kapitalizację odsetek dzienną. Jeśli zdecydujesz się na rachunek z dzienna kapitalizacją odsetek oprocentowanie Twoich środków zostaje podwyższone do 4,05%. Istnieje również możliwość podwyższenia stawki oprocentowania do wysokości 4,25% jeśli skorzystasz z programu „zyski dobrze skalkulowane”. Oferta polega na zasilaniu rachunku osobistego – Konta Klasycznego kwotą przynajmniej 1.200 zł miesięcznie, Konta Plus lub e-Konta kwotą 2.000 zł oraz comiesięcznej wpłacie na Rachunek Oszczędzam w wysokości minimum 100 zł.

Jak widzisz posiadanie konta osobistego w banku oraz jego regularne zasilanie przynosi dodatkowe korzyści w ramach Rachunku Oszczędzam. Tutaj jednak nie masz wyboru. Konto osobiste jest obowiązkowe do posiadania w Credit Agricole rachunku oszczędnościowego.

Rachunek Oszczędzam jest prowadzony bezpłatnie w ramach konta podstawowego: Konto Klasyczne, Konto Plus lub e-Konto. Rachunek osobisty zapewnia Ci swobodę wpłat i wypłat, bez utraty jakichkolwiek odsetek lecz jest niestety Twoim dodatkowym kosztem (przykładowo najniższa miesięczna opłata naliczana za prowadzenie Konta Klasycznego wynosi 8 zł).

Realizacja operacji, ich ilość z Rachunku Oszczędzam na rachunek własny nie jest ograniczona przez bank. Ważne jednak, że są to operacje bezgotówkowe. W rachunku posiadasz możliwość wpłat i wypłat nieograniczonej ilości środków wyłącznie w formie przelewów na konto podstawowe. Plusem jest to, że nie tracisz przy tym, naliczonych dotychczas odsetek. I o ile wpłaty są operacjami bezpłatnymi, za wypłatę środków z konta musisz zapłacić. Pierwszy przelew w miesiącu kalendarzowym jest bezpłatny, za każdy kolejny zapłacisz 10 zł.

Podsumowując: oferta na tle konkurencyjnych propozycji kształtuje się na średnim poziomie. Mocnymi argumentami potwierdzającymi powyższy fakt jest oprocentowanie, będące już oprocentowaniem promocyjnym 4,86% jak i wymóg posiadania rachunku osobistego. Jak widzisz w porównaniu rynek proponuje o wiele wyższe oprocentowanie rachunków oszczędnościowych bez konieczności wiązania się z bankiem kolejnym kontem osobistym.