Kredyt hipoteczny w programie Rodzina na swoim, gdzie przez okres najbliższych 8 lat Skarb Państwa dofinansuje 50% odsetek Twojego kredytu jest jedną z najlepiej sprzedających się ofert w ostatnim 2010r i bieżącym 2011r. Wzrastająca liczba osób korzystających z programu powoduje, iż coraz więcej instytucji finansowych proponuje w swej ofercie kredyt w programie Rodzina na swoim. W maju 2011r dołączył do nich Kredyt Bank.

Kredyt hipoteczny nie jest łatwą decyzją. Nie jest krótkoterminowym kredytem gotówkowym, który spłacimy w ciągu 5 lat i będziemy właścicielami własnego M. Kredyt hipoteczny, tak jak kupno domu/mieszkania jest dla większości z nas decyzją na całe życie. Spłata rat kredytowych, są to koszty, które miesięcznie wrosną w naszą codzienność jak płacenie rachunku za prąd czy gaz. Ale chcąc posiadać własny dom/mieszkanie, spełnić życiowe marzenia kredyt hipoteczny jest jedyną drogą do ich osiągnięcia. Podejmując decyzję o wyborze banku, z którym zwiążesz się na najbliższe 20, 30 lat musisz wziąć pod uwagę, choćby najważniejsze czynniki: marża kredytu, prowizja za jego udzielnie, rata kredytu, które zdecydują o całkowitym koszcie Twojego kredytu hipotecznego.

W programie Rodzina na swoim dodatkowo 50% odsetek zostanie sfinansowane przez Skarb Państwa. Jest to duża kwotowa pomoc w tak ważnym pierwszym okresie dostosowania swojego życia do kosztów rat kredytowych.

Kredyt Bank wprowadzając program Rodzina na swoim do oferty, w ramach trwającej promocji proponuje marżę w wysokości 1,1%. Prowizja za jego udzielnie, która w większości  ofert sięga aż 5% kwoty kredytu, tutaj obniżana zostaje do 0 zł. To już dwa z najważniejszych elementów, które stawiają Kredyt Bank wysoko w rankingu kredytów hipotecznych.

Lp Bank Oprocentowanie Miesięczna rata z dofinansowaniem Miesięczna rata Prowizja
1 BNP Paribas Fortis 5,4% 917,06 zł
1 610,84 zł
0 zł
2 Deutsche Bank 5,15% 937,09 zł
1 630,87 zł
2%
3 Bank Pocztowy 5,17% 940,75 zł 1 634,52 zł 2,5%
5 Kredyt Bank 5,35% 973,81 zł 1 667,58 zł 0 zł
6 mBank 5,75% 1048,34 zł 1742,12 zł 0 zł
7 Millennium Bank 5,78% 1053,96 zł 1747,73 zł 0 zł

W porównaniu ujęto: wartość nieruchomości 300.000 zł; kwota kredytu 300.000 zł; okres kredytowania 30 lat; obszar Warszawa.

Opłaty, o które na pewno powinieneś zapytać decydując się na kredyt hipoteczny to  min. ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Kredyt Bank wymaga jego posiadania w wysokości 20% kredytowanej nieruchomości. Jeśli nie posiadasz powyższej kwoty bank proponuje ubezpieczenie brakującego wkładu. Opłata w wysokości 3,5% brakującej kwoty pobierana jest jednorazowo za okres 4 lat. Drugim ubezpieczeniem, z którym będziesz miał doczynienia jest ubezpieczenie pomostowe. Do czasu dostarczenia do banku odpisu Księgi Wieczystej z prawomocnym wpisem hipoteki na rzecz banku oprocentowanie kredytu jest powiększone o 1% (w przypadku inwestycji realizowanej przez dewelopera lub spółdzielnię mieszkaniową marża banku zwiększana jest o 1,5%).

Dodatkowym kosztem kredytu jest ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie nieruchomości. Są to zabezpieczenia banku na najgorsze okoliczności. W swej ofercie bank proponuje ubezpieczenie na życie w TU Warta, którego miesięczny koszt (0,034% kwoty kredytu) doliczany jest do raty kredytu. Dodatkowo możesz skorzystać z oferowanego przez bank ubezpieczenia od utraty pracy (miesięczna opłata 0,06% kwoty kredytu). Ubezpieczenie nieruchomości zawierane jest na okres 1 roku, poprzez wpłatę jednorazowej opłaty w wysokości 0,08% wartości nieruchomości.

Bank, aby móc przyznać kredyt obowiązkowo dokonuje wyceny nieruchomości. Jest ona wykonywana przez rzeczoznawców znajdujących się na liści proponowanej przez bank. Rodzaj wycenianej nieruchomości wpływa na opłatę jaka jest pobierana w momencie jej sporządzenia: 400 zł działka, 479 zł mieszkanie, 878 zł dom.

Ważnym elementem kredytu, który nie powinien zostać ominięty w analizie jest możliwości jego wcześniejszej spłaty. Kredyt Bank udostępnia tą opcję bezpłatnie po pięcioletnim okresie kredytowania. Jeśli spłaty kredytu będziesz chciał dokonać w okresie 5 pierwszych lat zapłacisz prowizję w wysokości 1,5% kwoty pozostałe do spłaty.

Mówiąc o programie Rodzina na swoim nie sposób wspomnieć o ograniczeniach, które mu towarzyszą. Niestety dofinansowania nie dostajemy za „darmo”. Ustawowo Skarb Państwa określił odbiorców programu „osoby nieposiadające własnej nieruchomości małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci, bez względu na wiek” oraz powierzchnię kredytowanej nieruchomości: „mieszkania o powierzchni nie przekraczającej 75 mkw. i domu jednorodzinnego o powierzchni nie przekraczającej 140 mkw”. Kredyt dostępny tylko w PLN. Minusem oferty jest jeszcze fakt, iż bank nie sfinansuje tak często wymaganego w zakupionej nieruchomości  remontu czy zakupu jego wyposażenia.