christmasCzas świąteczny to czas rodzinnego spokoju, wigilijnej radości oraz czas obdarowywania bliskich prezentami. Prezenty tańsze lub droższe zachwycają niespodzianką. A prawie każdy z nas uwielbia dawać i otrzymywać prezenty. Niestety coraz częściej okres świąteczny postrzegany jest z perspektywy obowiązku oraz wydanego w tym czasie pieniądza.  Według badań w 2014 roku statystyczna polska rodzina na bożonarodzeniowe zakupy wyda średnio 1158 zł, czyli 89% średniego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym w 2013[1]. Co zrobić aby Nowy Rok rozpocząć bez świątecznego minusa?

W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę

„Gwiazdka” jak i świąteczne przyjemności za każdym razem mocno nadwyrężają nasze oszczędności. Domowy budżet zostaje wychudzony w nadmiernej ilości bo bardzo często decydujemy się na realizację zakupów ponad stan. Dlatego najważniejszym jest rozplanowanie wydatków. Szał świątecznych zakupów to nic nowego. Co roku jest podobnie. Zrobienie listy prezentów, rozłożenie koniecznych wydatków w czasie oraz ustalenie nieprzekraczalnego budżetu to pierwszy sposób na uniknięcie poświątecznej „dziury” w naszych finansach.

Pomoc finansowego Mikołaja

Świąteczne promocje kuszą różnorodnością. Jeśli więc w natłoku świątecznych zakupów przekroczymy finansowo to co zaplanowaliśmy możemy zasilić domowy budżet kredytem gotówkowym. Pamiętajmy tylko, że wszytko jest dla ludzi lecz wszytko musi mieć racjonalny wymiar bo „…z pewnością nie chcemy tegorocznych prezentów spłacać do następnego Bożego Narodzenia”. Dlatego sięgając po kredyt gotówkowy porównaj oferty oraz warunki kredytowe. Czas świąteczny to czas, w którym nie tylko sklepy kuszą promocjami. Banki bardzo często przygotowują specjalne oferty kredytowe. Warto jednak pamiętać, że kredyt to zobowiązanie, które nie przeminie wraz ze świętami. Kredyt będzie nam towarzyszyć przez kilka następnych miesięcy, a spłata rat obciąży domowy budżet na stałe. Decydując się na kredyt oceń koszty, które mu towarzyszą. Porównaj oferty oraz rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO). Oprócz oprocentowania, uwzględnia ona również pozostałe koszty, takie jak prowizje czy opłaty dodatkowe. To bardzo ważne, gdyż to właśnie te opłaty są często większa częścią kosztów kredytów gotówkowych niż odsetki. W skrajnych przypadkach kredyt w jednym banku może być nawet dwukrotnie droższy od oferty jego konkurencji.

Najbardziej poszukiwany prezent – rozsądek?

Nie ważne czy zakup prezentów sfinansujesz z kredytu czy z własnych oszczędności róbmy to na „zimno” i z dużym rozsądkiem. Dlaczego? Ponieważ lepiej kupić skromniejsze upominki niż Nowy Rok zaczynać z zadłużeniem, które będziemy spłacać przez najbliższy rok. Dodatkowo zwykła poświąteczna codzienność przynosi wiele nieprzewidzianych wydatków, na które również musimy być przygotowani.


[1] Według danych GUS, średni dochód na osobę w gospodarstwie domowym w 2013 roku wyniósł 1299 zł. Co więcej, według danych Deloitte, w tym roku zamierzamy zwiększyć nasz świąteczny budżet o 13% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Stanowi to największy skok w całej Europie.