edukasionBycie rodzicem to trudna i odpowiedzialna w życiu rola. Każdy bez wyjątku chciałby wszystkiego co najlepsze dla swoich pociech.  Staramy się je jak najlepiej przygotować w każdej dziedzinie aby życie dorosłe nie okazało się zbyt trudne. Świat finansów również nie powinien być dla nich tematem tabu. Sprzyja temu postęp elektroniki, rozwój telekomunikacji oraz oczywiście internetu. Dziś  banki  w swojej ofercie posiada wiele atrakcyjnych produktów wspieranych przez aplikacje mobilne, które zaciekawią naszych najmłodszych i sprawią, że dziecko może zarządzać swoimi finansami lepiej niż nie jeden dorosły. Zbliżający się Dzień Dziecka to najlepsza okazja nad zastanowieniem się jak wygląda edukacja finansowa naszego dziecka i rozpoczęciem jego przygody z finansami.

Stawiając pierwsze kroki w finansach powinniśmy zacząć od najprostszego tematu jakim jest rachunek osobisty. Z reguły właścicielem konta zostaje rodzić czy opiekun prawny lecz dziecko jest w pełni upoważnione do swobodnego zarządzania rachunkiem. Zazwyczaj granicą wiekową dziecka uprawiającą do założenia konta osobistego było osiągnięcie 13 lat. Jednak z analizy rynku wynika, że coraz więcej banków pozwala skorzystać ze swojej oferty coraz młodszej grupie osób.

Bank PKO BP w swej ofercie proponuje Konto Dziecka, które stworzone zostało z myślą o dzieciach w wieku poniżej 13 lat. Rachunek zakładany jest przez rodzica, który jest bezpośrednim właścicielem rachunku. Konto dla dzieci wyposażone jest w serwis internetowy wzbogacony o funkcje wspierające edukację finansową i rozwój postawy przedsiębiorczej dziecka oraz materiały edukacyjne przygotowane specjalnie dla dzieci. Zamysł twórców rachunku był jeden: dotrzeć do dziecka przez zabawę. Rachunek pozwala na postawienie pierwszych kroków młodemu człowiekowi we własnych finansach. Może on zapoznać się z ideą posiadania konta oszczędnościowo-rozliczeniowego, może zrealizować swoje pierwsze transakcje w postaci przelewów oraz może zacząć oszczędzać. Rachunek jest całkowicie bezpłatny. Tak. Rachunek opracowany został w ten sposób by dziecko poczuło smak pracujących na siebie oszczędności. Oprocentowanie środków na rachunku wynosi 3% w skali roku dla kwoty poniżej 2.500 zł oraz 1% w skali roku dla nadwyżki ponad 2.500 zł. Po raz pierwszy w swoim życiu Twoje dziecko może zacząć zarabiać. Elementem, na który należy zwrócić uwagę jest brak karty płatniczej wydawanej do rachunku. Dla jednych plus, dla drugich minus. Dziecko posiadając kartę debetową nie do końca zdaję sobie sprawę z powagi sytuacji oraz tego, że przez nieuwagę może ona dostać się w niepowołane ręce. Lepiej więc dla rodzica by na początku kariery biznesowej dziecka karta pozwalająca na wypłatę środków z konta była w jego posiadaniu.

Toyota Bank w swej ofercie przygotował propozycję dla trochę starszej młodzieży Konto młodzieżowe Click. Rachunek przeznaczony jest dla osób w wieku od 13 do 24 lat. Oprócz pracujących oszczędności (oprocentowanie środków na rachunku wynosi 3,00% w skali roku dla kwoty do 8.000 oraz 1,00% w skali roku dla kwoty środków powyżej 8.000 zł) konto posiada wszystkie atrybuty standardowego rachunku. Młody człowiek może swobodnie zarządzać swoimi finansami, realizować płatności oraz może swobodnie wypłacać i wpłacać środki za pośrednictwem karty płatniczej wydanej do rachunku. Przelewy dokonywane za pośrednictwem internetu są bezpłatne, 3 pierwsze wypłaty gotówki z bankomatów w Polsce są darmowe. Miesięczna opłata za użytkowanie karty płatniczej naliczana jest w wysokości 1 zł.

mBank dla młodzieży korzystającej głównie z bankowości elektronicznej proponuje rachunek izzyKonto. Operacje dokonywane za pośrednictwem internetu, podobnie jak w standardowym eKoncie dla osób pełnoletnich, są całkowicie bezpłatne. Nie ma opłat za prowadzenie rachunku, karta płatnicza wydawana do rachunku jest bezpłatna. Jeśli często wyjeżdżamy za granicę, na pewno zainteresuje nas brak opłat za wypłatę gotówki w bankomatach poza granicami kraju. Oprocentowanie środków na rachunku wynosi 0,7% w skali roku.

Oto ranking najbardziej popularnych rachunków dostępnych na rynku finansowym skierowanych dla dzieci i młodzieży.

Bank Nazwa produktu Opłata za prowadzenie Opłata za kartę płatniczą
PKO BP Konto Dziecka

0,00 zł

Brak.

Bank BPH Cool Konto

0,00 zł

0,00 zł

ING Bank Śląski Konto Direct

0,00 zł

0,00 zł

Deutsche Bank db Smart

0,00 zł

0,00 zł

Toyota Bank Konto młodzieżowe Click

0,00 zł

1,00 zł

mBank izzyKonto

0,00 zł

4,00 zł * Opłata może zostać obniżona do 0 zł.

Bank Pekao S.A. Eurokonto Kieszonkowe

0,00 zł

0,99 zł

PKO BP Konto dla Młodych

0,00 zł

5,00 zł * Opłata może zostać obniżona do 1 zł.

Bank Millennium Konto 360°

0,00 zł

4,00 zł * Opłata może zostać obniżona do 0 zł.