hause_3W porównaniu z innymi miastami, ceny nieruchomości w Łodzi utrzymują się na niskim poziomie. Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, podwyżki w mieście Tuwima, w porównaniu do ubiegłego roku, wyniosły jedynie 1,4 proc. W ofercie nie brakuje tanich mieszkań, choć nabywcy często muszą się liczyć z ich złym stanem technicznym, wymagającym dodatkowych nakładów na remont.

W Łodzi dwa razy taniej niż w stolicy

Ceny transakcyjne nieruchomości w Łodzi utrzymują się na atrakcyjnym dla kupujących poziomie. Jest to szczególnie widoczne, jeśli porówna się je z ofertami dostępnymi w innych miastach. – Za  cenę mieszkania w Warszawie, można by kupić dwa podobne lokale w Łodzi – stwierdza Robert Kornecki, ekspert Metrohouse. – Ceny nabywanych nieruchomości w mieście włókniarzy mieszczą się w przedziale od 3 100 PLN do 3 700 PLN za mkw. Znalezienie tańszych, w cenie np. 2 500 PLN za mkw. też nie jest trudne. W wypadku takich mieszkań trzeba jednak liczyć się również z kosztami remontu. Co ciekawe, nieruchomości o tak niskiej wycenie zwykle znajdują nabywców wśród inwestorów, którzy po odnowieniu mieszkania planują je wynająć.

Łódzka ziemia w cenie

Dane z raportu dotyczącego rynku nieruchomości pokazują, że ceny mieszkań w Łodzi pozostają stabilne. w porównaniu z zeszłym rokiem dostrzegalna jest jedynie nieznaczna podwyżka rzędu 1,4 proc. Inaczej jest w przypadku gruntów. – W segmencie działek budowlanych widoczne jest duże ożywienie, które sprzyja wzrostowi cen. Może to być związane z aktywnością deweloperów szukających lokalizacji pod nowe inwestycje – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl.  – Aktualny koszt metra kwadratowego wynosi 240 PLN, co oznacza 20 proc. podwyżkę w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Dla porównania, taki sam wzrost zanotowaliśmy w Warszawie, choć tam ceny i tak pozostają czterokrotnie wyższe.

W styczniu raty kredytów potaniały

Kupujący mieszkania w Łodzi mają dwa powody do zadowolenia. Po pierwsze, ceny wzrosły bardzo nieznacznie. Po drugie obecni nabywcy nieruchomości będą płacili mniejsze raty niż wynosiłyby one na początku 2013 r. – Różnica jest związana z istotną obniżką stóp procentowych w naszym kraju. Rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Łodzi spadła od stycznia 2013 r. o 172 PLN – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. To jednak najmniejsza różnica wysokości rat, jaką odnotowano w monitorowanych miastach. Dla porównania, w Warszawie była ona największa i wyniosła aż 377 PLN.