hause_2Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, w 2013 roku cena nieruchomości wzrosła po raz pierwszy od czterech lat. Warte odnotowania jest zwiększone zainteresowanie dużymi mieszkaniami o powierzchni około 80 mkw., które do tej pory rzadko trafiały na listy transakcyjne. Nadal jednak nabywcy w preferują lokale z niższych pułapów cenowych, do 4 500 PLN za metr kwadratowy.

Wzrost wartości nieruchomości w Poznaniu

Ubiegły rok okazał się przełomowym dla poznańskiego rynku nieruchomości. Z wyliczeń ekspertów wynika, że ostatnie 12 miesięcy zakończyło się wzrostem cen, czego nie zaobserwowano od 2009 roku. – Wraz z mieszkaniami, podrożała również ziemia – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Aktualnie metr kwadratowy w Poznaniu kosztuje 430 PLN, jest więc droższy o 7,5 proc. niż przed rokiem.

Rośnie zainteresowanie dużym metrażem

Poszukiwanie dwupokojowych mieszkań w cenie do 250 000 PLN to trend zauważalny
w Poznaniu od dłuższego czasu. Mieszkania trzypokojowe znajdują tu nabywców jeśli ich cena nie przekracza 300 000 PLN. Widoczny jest również wzrost popularności dużych lokali o powierzchni 80 mkw., które do tej pory rzadko znajdowały kupców. – Większe zainteresowanie dużym lokalami przekłada się na wzrost średniego metrażu sprzedawanych mieszkań, który wynosi niemal 58 mkw. – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Dzięki temu pod względem wielkości nabywanych nieruchomości Poznań klasyfikuje się w czołówce monitorowanych miast. Z wyliczeń ekspertów wynika, że przeciętna cena lokali nabywanych w stolicy Wielkopolski wyniosła 5 006 PLN za mkw., choć największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości tańsze, o wartości nieprzekraczającej 4 500 PLN za mkw.

W styczniu raty kredytów spadają

W minionym roku ceny transakcyjne nieruchomości nieznacznie wzrosły. Mimo to obecni nabywcy mieszkań na kredyt będą płacili mniejszą ratę niż wyniosłaby ona na początku 2013 roku – Różnica jest związana z istotną obniżką stóp procentowych w naszym kraju. Rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Poznaniu spadła od stycznia 2013 r. o 247 PLN – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. Mniejszą różnicę odnotowano jedynie w Łodzi, gdzie wyniosła ona 172 PLN.