hause_4Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, Gdańsk oraz cały rynek trójmiejski skutecznie opiera się podwyżkom cen nieruchomości, które zauważalne są w większości miast Polski. Co więcej, było to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie mieszkania potaniały. Według ekspertów spadek cen wyniósł prawie 4 proc. Droższa jest jedynie ziemia, co może zapowiadać zwiększenie ilości nowych inwestycji w regionie.

Dobra wróżba na nowy rok

Na rynku nieruchomości w Trójmieście nie odnotowano ożywienia, które pod koniec roku zauważalne było w innych regionach. – Ceny mieszkań w Gdańsku pod koniec ubiegłego roku były wyższe od tych z końca 2012 zaledwie o 0,5 proc. Różnica jest więc niemal niezauważalna – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Początek roku powinien jednak zmienić tą sytuację. Świadczy o tym wzrost cen ziemi. Metr kwadratowy działki budowlanej kosztuje obecnie 340 PLN. Podwyżka w stosunku do zeszłego roku wynosi więc 25 proc. i jest wyższa niż np. w Warszawie czy Krakowie, gdzie ziemia podrożała o około 20 proc. Może to oznaczać rosnące zainteresowanie deweloperów nowymi inwestycjami w tym regionie.

W Polsce drożej, w Gdańsku taniej

Pod koniec 2013 roku w całym kraju można było zaobserwować wzrost wartości nieruchomości.  – Wyjątkiem okazał się Gdańsk, gdzie w stosunku do ubiegłego roku odnotowaliśmy 4 proc. obniżkę cen sprzedawanych mieszkań – stwierdza Piotr Lewicki, ekspert Metrohouse. – Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się kawalerki, nawet te o powierzchni nieprzekraczającej 20 mkw. Transakcje w tym sektorze rynku były finalizowane w cenie do 150 000 PLN. Warto również zauważyć, że w Gdańsku duży wpływ na koszt nieruchomości ma lokalizacja. Ceny w poszczególnych dzielnicach są zróżnicowane. Dla przykładu, dwupokojowe mieszkanie na Starówce ma taką samą wartość, jak dwukrotnie większe lokum na Morenie. Niesłabnącą popularnością cieszy się Wrzeszcz. Za trzy pokoje w tej dzielnicy trzeba zapłacić około 330 000 PLN.

W styczniu raty kredytów spadają

Przyszli nabywcy nieruchomości w Gdańsku mają powód do zadowolenia. Kupując obecnie mieszkanie na kredyt będą bowiem płacić mniejszą ratę niż wyniosłaby ona na początku 2013 roku – Różnica jest związana z istotną obniżką stóp procentowych w naszym kraju. Rata kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania o powierzchni 60 mkw. w Gdańsku spadła od stycznia 2013 r. o 276 PLN – podaje Jarosław Sadowski, ekspert firmy Expander. Różnica ta była mniejsza o prawie 100 PLN niż w Warszawie, gdzie wyniosła ona najwięcej w kraju.