woletGotówka w portfelu na wakacjach! Jak najbardziej polecana! Ale czy nie lepiej przed wyjazdem za granicę zapewnić sobie we własnym portfelu elektroniczną sakiewkę z pieniędzmi? Karta walutowa bezpiecznie i sprawnie pozwoli zrealizować płatności na lotnisku, stacjach benzynowych, w sklepach, restauracjach czy hotelach w walucie danego kraju. Niektóre karty walutowe pozwalają również na dokonywanie płatności w internecie.

Karta walutowa wydawana do rachunku walutowego pozwala zarządzać środkami do wysokości salda, które sami ustalamy. Wyobraźmy sobie sytuację, w której wszystkie nasze środki z konta upychamy do portfela i wkładamy go w kieszeni. W takiej postaci samoistnie narażamy się na jego utratę a on samoczynnie staje się łakomym kąskiem dla złodziei. Z powyższego wniosek nasuwa się sam – karta walutowa jest o wiele bezpieczniejsza od żywej gotówki. Nawet jeśli ją utracimy możemy bardzo szybko dokonać jej zablokowania a karty, które posiadają wykupione ubezpieczenie obejmujące utratę gotówki wypłaconej z bankomatu mogą ubiegać się o zwrot utraconych pieniędzy.

Karta walutowa funkcjonuje w oparciu o zwykłą kartę debetową jednak transakcje dokonywane za jej pośrednictwem rozliczane są w walucie danego kraju. W ten sposób unikniemy kosztów przewalutowania. Płacimy tyle ile wynosi cena za daną usługę czy rzecz bez żadnych dodatkowych opłat. A to dla każdego bardzo dobra wiadomość. Kartą możemy płacić w większości miejsc za granicą. Przykładowo będąc na wakacjach w Grecji, Hiszpanii czy w krajach Unii Europejskiej jeśli zapłaciliśmy za obiad 30 EUR kartą rozliczaną w tej walucie, o tyle zmniejszy się saldo na naszym rachunku. Uniezależniamy się od wahań kursu walutowego. Jeśli za ten obiad zapłacilibyśmy kartą do rachunku w złotych, to rachunek może być wyższy w zależności od przeliczeń kursu i zastosowanych prowizji danego banku.

Dlatego przed wyjazdem zasilamy konto walutowe i spokojnie wyjeżdżamy na wypoczynek.