sloikWakacje i sezon urlopowy mały krokami zbliża się do końca. Wypoczęci i pełni chęci do działania zaczynamy organizować naszą pourlopową codzienność. I tutaj na pierwszy plan wysuwa się nowy rok szkolny, kolejna wyprawka i wyposażenie naszych pociech w niezbędne przedmioty. Wypoczynek zwykle wiąże się z wieloma wydatkami  i jeśli są one założone w domowym budżecie nowy rok szkolny również nie powinien być dla nas zaskoczeniem. Osoby, które planują wydatki wcześniej z wyprzedzeniem  zakładają punkt po punkcie listę najważniejszych kosztów. Jednak z  doświadczenia wiemy, że sucha kalkulacja na nic się zdaje z codziennym życiem.

Ile razy wydatki, które założyliśmy wcześniej przerosły nas prawie dwukrotnie? Ile razy budżet założony na urlopowy wypoczynek przekroczył zaplanowany limit? Praktycznie każdy z nas doświadczył na własnej skórze brak gotówki w połowie realizacji zamierzonych celów. Powstają luki finansowe, które później musimy uzupełnić ponieważ braknie nam środków na codzienne opłaty i szarą zwykłą rzeczywistość. Co robić kiedy okazuje się, że nasz portfel jest o wiele szczuplejszy niż planowaliśmy.

Jest wiele sposób na uzupełnienie brakujących finansów. Najtańszym jest zwyczajnie ograniczenie wydatków do tych najbardziej podstawowych. Często zdarza się jednak tak, że powstała dziura w naszych finansach jest za duża by móc oszczędzaniem na sobie ją uzupełnić. Dlatego musimy wspomagać się finansowaniem zewnętrznym.  Jeśli ktoś z naszych najbliższych jest wstanie pożyczyć nam brakującą kwotę to również będzie to jedna z tańszych opcji. Po spłacie pożyczonej gotówki pozostanie nam tylko przysłowiowy „dług wdzięczności”. Jednak wielu z nas nie posiada wśród otaczających go osób kogoś kto mógłby zwyczajnie pożyczyć pieniądze. Dlatego pomocy szukamy w bankach a one na nas czekają z otwartymi ramionami.

Banki dobrze wiedzą, że zbliżający się nowy rok szkolny i kończące się wakacje to seria nieprzewidzianych wydatków. Dlatego przygotowują oferty promocyjne kredytów gotówkowych aby zdobyć jak najszerszą liczę nowych klientów. Zanim jednak zdecydujemy się na pożyczkę przekalkulujmy dokładnie kwotę, która będzie wystarczająca aby uzupełnić braki. Kwota kredytu przyznawana jest na podstawie naszej zdolności kredytowej jednak jeśli będzie ona wyższa niż ta, której potrzebujemy bank z miłą chęcią nam jej udzieli. Dlaczego? Im wyższa kwota kredytu, tym wyższe koszty, które będziemy musieli zapłacić za pożyczoną gotówkę. W opłaty wliczane są odsetki, prowizja oraz wszelkiego rodzaju ubezpieczenia. Warto więc na samym początku wiedzieć ile chcemy pożyczyć i nie dać namówić się na nic więcej. Dodatkowo nie podejmujmy decyzji zbyt pochopnie. Zanim zdecydujemy się na ofertę przeanalizujmy co najmniej kilka ofert kredytowych. Zauważymy  wtedy, że koszty kredytu oraz jego rzeczywista roczna stopa oprocentowania mogą różnić się od siebie nawet o kilkaset złotych. W związku z tym nie działajmy pod wpływem chwili, zanim podpiszemy umowę kredytową bądźmy pewni naszej decyzji.

Opłatami, z którymi musisz się liczyć decydując się na kredyt gotówkowy to prowizja naliczana za jego udzielnie (jest to opłata jednorazowa, często w ofertach promocyjnych obniżana do 0 zł, dlatego warto na to zwrócić uwagę).

Kolejną sprawą, na którą musimy zwrócić uwagę jest oprocentowanie kredytu a dokładnie jego RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania). RRSO jest wartością, która określa rzeczywiste koszty jakie poniesiemy za pożyczoną gotówkę. Dokładnie tyle ile naliczy nam bank za pożyczenie gotówki  takie koszty będą określone w RRSO. Logicznym jest więc by szukać kredytu z RRSO o najniższej wartości.

Dodatkowymi paramentami, które wpłyną na nasze opłaty jest okres na jaki zaciągniemy kredyt gotówkowy. Najtańsze koszty towarzyszą kredytom o najkrótszym okresie spłaty. Im on jest dłuższy tym bank zarabia na nas najwięcej. Dlatego w jego interesie jest abyśmy zaciągnęli kredyt na minimum 2 lata. Jest to najbardziej optymalny okres dla banku w perspektywie zarabiania na nas i takie oferty będą promowane najczęściej. My jednak wybierzmy okres spłaty taki aby rata kredytu nie obciążyła nas zbyt mocno. Przemyślmy ile miesięcznie jesteśmy wstanie płacić za ratę kredytu i pod tym kontem dobierzmy okres spłaty, tak by był on najbardziej optymalny.

Decydując się na kredyt gotówkowy dodatkowym elementem, na który będziemy musieli zwrócić uwagę jest ubezpieczenie kredytu. Bardzo często banki proponują warunki promocyjne (obniżenie oprocentowania, prowizji itd.) jeśli wykupimy wraz z kredytem ubezpieczenie.  Jest to zwykle dość wysoki koszt dlatego pamiętaj aby na niego zwrócić uwagę. Dobrze jest poznać ofertę oraz jej koszty z ubezpieczeniem i bez niego, wtedy będziemy jasno wiedzieć czy oferta z ubezpieczeniem jest rzeczywiście tańsza i promocyjna.