hause_7Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera w stolicy województwa dolnośląskiego obserwowane jest ożywienie na rynku nieruchomości, o którym świadczy wzrost cen transakcyjnych. Dużą popularnością cieszą się tu mieszkania pochodzące z rynku pierwotnego. Najchętniej kupowane są dwa pokoje o powierzchni około 50 metrów kwadratowych.

Wymarzone dwa pokoje

We Wrocławiu, podobnie jak w większości miast analizowanych w raporcie, największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się lokale dwupokojowe. – W końcówce 2013 roku średni metraż sprzedawanego mieszkania wyniósł tu 55 mkw. – mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.  – Przeciętnie na zakup nieruchomości trzeba było przeznaczyć 286 000 PLN. Porównując tą cenę do analogicznego okresu w poprzednim roku widoczny jest wzrost o 3,8 proc. Choć cena metra kwadratowego mieszkania w stanie deweloperskim bywa wyższa, ostatnie miesiące przyniosły rosnące zainteresowanie tego typu lokalami. – Coraz więcej klientów poszukuje za naszym pośrednictwem nowych nieruchomości. W tym segmencie również dominują dwa pokoje, których powierzchnia oscyluje na poziomie od 40 do 45 metrów kwadratowych – dodaje Marcin Jańczuk, Metrohouse.

Ożywienie na rynku

Jak podkreślają eksperci Szybko.pl, Metrohouse i Expandera podwyżka średniej ceny sprzedawanego mieszkania jest efektem ożywienia na wrocławskim rynku nieruchomości. – Podobnie sytuacja wygląda z działkami budowlanymi – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Wzrost zainteresowania ich zakupem spowodował, że średni koszt metra kwadratowego wynosi aktualnie 314 PLN. Jest to aż o 18 procent więcej niż przed rokiem. Należy jednak zauważyć, że ceny nominalne mieszkań w stolicy Dolnego Śląska rok do roku nie uległy zmianie.

Ceny rosną, ale raty kredytów spadają

Najnowszy raport z rynku nieruchomości pokazuje, że ceny w wielu analizowanych miastach nieznacznie wzrosły. Mimo to osoby kupujące mieszkanie za kredyt, będą płaciły ratę niższą, niż jeszcze na początku 2013 roku. – Różnica związana jest z istotną obniżką stóp procentowych w naszym kraju. Rata kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości o powierzchni 60 mkw. we Wrocławiu spadła od stycznia ubiegłego roku o 299 PLN – twierdzi Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors. – Większe obniżki odnotowano jedynie w dwóch z monitorowanych miast Polski – Krakowie, gdzie rata jest niższa o 369 PLN oraz Warszawie, gdzie różnica wyniosła aż 377 PLN.