szkolaPołowa wakacji za nami. Jedni wracają z wypoczynku, drudzy pakują walizki będąc dopiero przez realizacją planów urlopowych, jeszcze inni podejmują decyzję o wykupieniu wczasów poza sezonem.  Małymi krokami wydatki urlopowe zaczynają przeplatać się z kosztami związanymi z nadchodzącym powoli nowym rokiem szkolnym.

Praktycznie każdy z nas doświadcza gorączki wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego przez nasze dzieci lub dzieci naszych bliskich. Okazuje się, że słowa „małe dzieci mały wydatek, duże dzieci duży wydatek” mają całkowite przełożenie na nasz domowy budżet.

Dziś wielu z nas planuje i zakłada koszty związane z zakupem nowych podręczników, zeszytów,  przyborów szkolnych składających się na wyprawkę szkolną jednak z doświadczenia wiemy, że te wydatki zazwyczaj dwukrotnie przerastają nasze zamierzenia. Ile razy okazało się, że oprócz książek musimy zakupić dziecku nowe buty, plecak czy strój na zajęcia sportowe. Nasz limit środków przeznaczonych na szkołę nagle okazuje się niewystarczający.

Gdzie więc szukać pieniędzy?

Oczywiście najprostszym sposobem na uzupełnienie luki finansowej jest pożyczenie gotówki z banku. Wyprawka szkolna jest wydarzeniem cyklicznym w związku z czym większość instytucji finansowych jest z góry przygotowana na daną okoliczność. Banki bardzo często wprowadzają promocję, które sprawią, że nasz kredyt gotówkowych nie będzie taki zły.

Kredyt gotówkowy jest gotówką na dowolny cel. Nikt nie będzie pytał na co potrzebujemy danych pieniędzy i nie musimy nikomu tłumaczyć się z ich rozliczenia. Jego wysokość ustalana jest na podstawie naszej zdolności kredytowej. Dziś procedura przyznawania środków przy kredycie gotówkowym jest tak profesjonalna i szybka, że gotówkę możemy otrzymać na konto nawet w tym samym dniu, w którym złożyliśmy wniosek o przyznanie kredytu. Najważniejsze aby kwota kredytu była przemyślana i dobrze rozłożona w czasie tak by rata kredytu nie obciążyła naszego domowego budżetu zbyt mocno. Pamiętajmy również o kosztach, które poniesiemy pożyczając gotówkę z banku. Wspomagając się pożyczką musimy być gotowi na to, że trzeba za nią zapłacić. Analizując oferty kredytu gotówkowego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na rzeczywiste koszty kredytu, które później poniesiemy. W jego zakres wchodzi prowizja naliczana za udzielnie kredytu, oprocentowanie (które określa wartość odsetek jakie będziemy musieli spłacić) oraz ubezpieczenia: na życie, od utraty pracy itp. (które nie zawsze są obowiązkowe, dlatego warto ich unikać gdyż są one dodatkowym kosztem, którego wcale nie potrzebujemy).

Jeśli nasze braki w gotówce nie są aż tak wielkie możemy zamiast kredytu gotówkowego wesprzeć się limitem kredytowym. Dziś praktycznie każdy rachunek osobisty posiada opcję udostępnienia dodatkowej gotówki. Limit kredytowy udzielany jest na podstawie naszej historii rachunku i regularności wpłat. Z reguły limit kredytowy w wysokości naszej jednej pensji dostaniemy bez problemu ale jego kwota może być o wiele wyższa sięgająca nawet kilkukrotności naszych miesięcznych dochodów. Za jego udzielnie naliczana jest prowizja, która jest opłatą jednorazową. Płacimy za udostępnienie dodatkowej gotówki na rok. Po tym okresie limit może zostać przedłużony i bank po raz kolejny naliczy od nas prowizję. Oprócz tego płacimy również odsetki podobnie jak w zwykłym kredycie gotówkowym. W tego typie kredytów minusem jest fakt zapętlania naszego zadłużenia. Bardzo często zdarza się tak, że nie spłacamy gotówki, którą dodatkowo pobraliśmy. Nasza pensja wpływająca na rachunek, pokrywa zadłużenie lecz my nie mając nadwyżki znów zaczynamy kolejny miesiąc od zadłużenia. Musimy na to uważać i starać się odkładać choć niewielkie sumy tak by spłacić debet i osiągnąć w pewnym momencie stan 0 zł a nie minus na przykład 1.000 zł.

Jak widać z wyprawką szkolną nie zostajemy sami. Jest wiele opcji oraz alternatyw, które pomogą nam sfinansować nieprzewidziane koszty. Pamiętajmy tylko o tym by nasza decyzja o powstaniu zadłużenia nie była pochopna. Dokładnie przemyślmy jakiej kwoty potrzebujemy i jak poradzimy sobie z jej spłatą. Pozwoli to godnie wyprawić naszego malucha do szkoły a nam nie spędzi snu z powiek.