roubles-1415502-sObserwując rynek nieruchomości wtórnych spokojnie można powiedzieć, że dziś przeżywa on swoją „wiosnę”. Sprzyjają temu panujące warunki w ofercie kredytów hipotecznych. Obecnie oprocentowanie kredytu jest najniższe w historii i wynosi średnio 3,88% (dla kredytów z 25% wkładem własnym) oraz 4,34% (dla kredytów z 5% wkładem). Powodem jest ciągła obniżka stóp procentowych odnotowywana przez Radę Polityki Pieniężnej. Drugim elementem jest wymagany wkład własny, którego wysokość wynosi 5% (do 10% wzrośnie z przyszłym rokiem).

Sprzedający walczą ceną

Kredyty hipoteczne nigdy nie były takie tanie i tak łatwe do uzyskania dla przyszłych kredytobiorców jak dziś. Przykładowo średnia kwota kredytu dla trzyosobowej rodziny z dochodem netto przekraczającym 5.000 zł może wynieść nawet 450.000 zł. Tymczasem jeszcze w lipcu było to niecałe 412.000 zł. Jednak czy sprzedaż nieruchomości na rynku wtórnym idzie w parze z bankową solidarnością? Z badań wynika, że właściciele nieruchomości, deweloperzy znacznie obniżają ceny mieszkań by móc sfinalizować ich sprzedaż jeszcze w tym roku. W ciągu ostatnich 15 miesięcy obniżkę cen nieruchomości odnotowano w 15 miastach: największa dotyczyła Olsztyna (3,9%) i Katowic (3,3%).

Obniżka cen w poszczególnych miastach
(w ujęciu miesięcznym)

Miasto

Obniżka

BIAŁYSTOK

0,23%

GDYNIA

0,27%

KATOWICE

3,3%

KRAKÓW

2,7%

ŁÓDŹ

0,14%

OLSZTYN

3,9%

OPOLE

0,24%

SOPOT

2,8%

WARSZAWA

0,44%

Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakupy za gotówkę coraz popularniejsze

Bardzo popularnym staje się również zakup nieruchomości za gotówkę. W przeszłości tak kosztowny wydatek w większości przypadków opieczętowany był długoterminowym „związkiem” z danym bankiem, który udzielał kredytu na minimum 20 czy 30 lat. Dziś niskie oprocentowanie depozytów sprzyja inwestycji jaką jest nabywana nieruchomość. Wolimy kupić mieszkanie za gotówkę niż lokować je na zwykłej lokacie bankowej, której rentowność jest bardzo niska i staje się zwyczajnie nieopłacalna. W związku z czym rynek nieruchomości wtórnych zaczyna ustępować miejsca zakupom z rynku pierwotnego lub zakupom mieszkania z tzw. drugiej ręki.

Właściciele sprzedający swoje nieruchomości na rynku wtórnym coraz mocniej odczuwają rywalizację z rynkiem pierwotnym wypieranym przez program Mieszkanie dla Młodych, którego warunki również są korzystniejsze w 2014 r niż w nadchodzącym 2015 r.

Niżej oprocentowanych kredytów zapewne już nie będzie

Podsumowując jeśli zastanawiasz się nad spełnieniem marzeń o posiadaniu „własnych czterech kątów” zrób to teraz gdyż warunki oprocentowania kredytów hipotecznych nigdy nie będą takie niskie, poziom wymaganego ustawowo wkładu własnego nigdy nie będzie tak mały i warunki pozwalające zakwalifikować Cię do wsparcia z programu MDM nigdy nie będą tak korzystne.